foto16.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player   

Ana Sayfa > Doğa > Doğal HaberlerSığla ağaçları tehlikede

26.02.08

 

 

 

 

 

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), yalnızca Türkiye’nin güneybatısındaki dar bir bölgede doğal yayılış gösteren Anadolu sığlasının (Liquidambar orientalis) bilinçsizce tahrip edildiğini ve sığla ağaçlarının tehdit altında olduğunu belirtiyor. Eskiden nispeten geniş alanlar kaplayan bu ağaç toplulukları, etkili koruma eksikliği yüzünden, günümüzde küçük korulara dönüşmüş durumda. Bugün elimizde kalan bu küçük sığla toplulukları da, ağaca ve onun doğal yaşam alanına yönelik kıyım sonucu giderek azalıyor. 1940’larda yedi bin hektara yayılmış olan sığla ağaçlıklarının, bugün 1.300 hektara düştüğü belirtiliyor.

 

 

Sığlalar yasal olarak koruma altında olduğu halde, bu azalma eğilimi bir türlü sona erdirilemiyor. Son zamanlarda, Fethiye-Göcek Bölgesinden gelen bilgilere göre, sığla ağaçları ve ağaçlıklarına yönelik ciddi bir tahribat yaşanıyor. Durum, ilgili makamlara iletilmesine rağmen, kalıcı önlemlerin alınamadığı ya da alınan önlemlerin etkili olmadığı anlaşılıyor. Halen Özel Çevre Koruma Alanı olan bölge, Temmuz 2006’da dikenli tellerle koruma altına alınmış olmasına karşın, tellerin kısa sürede yıkıldığı ve yasal olmayan kesimlerin devam ettiği görülüyor.

 

 

Dünyada eşine ender rastlanan bu ağaçların yakacak odun olarak kullanılmak üzere kesildiği, hatta bazı ağaçların köklerine asit dökülerek kurutulduğu yolundaki şikâyetler tüyler ürpertici. Sadece 2006 kışından bu yana Fethiye-İnlice yöresinde en az 28 ağacın kesildiği kaydedilmiş durumda. Sığlanın doğal yaşam alanı verimli ve sulak olduğu için ekili alana dönüştürülmesini de cazip kılıyor. Bununla birlikte, rekreasyon alanı olarak kullanılan ve halen çöp istilası altında bulunan alanda piknik mangallarının yangına sebep verme olasılığından endişe duyuluyor.

 

 

WWF-Türkiye Orman Programı Müdürü Dr. Sedat Kalem; "Dünyada ender bulunan bir tür olan sığla ağacının; akarsu kenarlarında galeri ormanı oluşturması, özünden elde edilen yağın parfüm sanayii ve eczacılıkta kullanılan değerli bir hammadde olması nedeniyle ekosistemdeki ve ekonomideki önemi büyüktür. Dar bir alanda yayılış gösteren sığla ağacının doğal ortamında korunması ve türün gen kaynaklarının güvence altına alınması gerekir. Sığla ağacının yok olmaması için, başta Çevre ve Orman Bakanlığı olmak üzere tüm ilgili taraflardan gerekli önlemlerin acilen alınmasını istiyoruz." dedi.

 

 

Bilgi için: Sezen Gülşen, [email protected]
Tasarım: Studio Martin