foto13.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   


Ana Sayfa > Dağcılık > Faaliyet RaporlarıErciyes Zirve (3917 m) Tırmanış Raporu

16 Ağustos 2008

DSCF9260.JPG

Rota : Şeytan deresi-Nesrin Topkapı-Küçük ve Büyük Zirve
Kamp Yeri: Günübirlik (Kayak merkezi dağevi)
Katılımcılar : Müslüm Öndeş, Bahadır  Alyavuz, Mehtap Aytaç Alyavuz, Mustafa Aslankurt, Ferruh Cengiz, Yavuz Selim Sancaktar, Deniz Tokay, Hakkı Kubilay Yüce, Ali Erdem ve Eralp Aytaç
Tırmanış Süresi : 14 saat
Teknik Malzeme : Kask, baton
Hava Durumu : Hava gece açık ve dolunaylı, gündüz sabah hava açık, öğle sisli, akşam parçalı bulutlu.
                  
16 Ağustos 2008 günü saat 21.35’da Sıhhiye Adliye sarayı yanında toplanarak minibüse bindik. Ankara’da başlayan faaliyetimize İstanbul’dan uçakla Kayseri’ye gelip bizlere katılan Eralp Aytaç’ı havaalanında  saat 02.30’da aldık. Saat 03.00’de Erciyes kayak merkezine ulaştık. Jandarmaya uğrayıp kayıt yaptırdıktan sonra dağevine gelerek çıkış hazırlıklarımızı tamamladık. Saat 03.30’da açık ve dolunaylı gecede yürüyüşe başladık. Saat 05.15’da telesiyejin son durağındaki  eski dağevine ulaştık. Saat 02.00’de yürüyüşe başlayan Kayseri’li iki kişiyle karşılaştık. ilk molamızı burada verdik.

Yürüyüşümüze saat 05.30’da devam ederek çanaktaki birinci kamp alanını geçip Şeytan deresini takip ederek su kanalı yanındaki ikinci kamp alanına saat 06.00’da geldik. Sabah kahvaltısını burada yapıp 06.30’da yürüyüşe devam ettik. Erciyes zirvesine çıkış rotaları açık ve net görünüyordu. En sağdaki çarşaklı rota, Atnalı rotası ile klasik sırt rotasında kar erimişti.  Şeytan Boğazı  ve Nesrin Topkapı rotasındaki kulvarda  karlı ve buzlu alanlar vardı. Mehtap Aytaç Alyavuz’un  gece yolculuk esnasında rahatsızlanması performansını düşürdü ve tırmanışta zorluk çekmesi üzerine kendi temposu ile yürüyüşe devam kararı alınırken eşi Bahadır Alyavuz da kendisine refakat etti.  

Saat 08.10’da Şeytan Boğazı rotasının başlangıcına geldik. İkinci molamızı Atnalı rotasının önünde vererek çıkış rotalarını inceleyip Nesrin Topkapı rotasından tırmanmaya karar verdik. Sert Karlı ve buzlu kulvarlarda düşen taşları görünce emniyetli bir şekilde kar/buz alanlarını geçip Nesrin Topkapı rotasının sağındaki topraklı alanda saat 08.30’da tırmanışımıza başladık. Nesrin Topkapı rotasının ortasından Atnalı sırt rotasına tırmanarak saat 09.20’de sırta ulaştık. Biz bu rotada tırmanırken Mehtap Aytaç Alyavuz ve Bahadır Alyavuz’un Şeytan deresi sonundan Nesrin Topkapı rotasına doğru yürüdüklerini gördük. Belli aralıklarla cep telefonu ile Mehtap Aytaç Alyavuz’la görüşüp bilgi alışverişinde bulunduk. Bu zor tırmanış alanında büyük güç kaybetmemiz, grup performansını düşürdü. Saat 09.50’de Hörgüç Kaya’nın yanına ulaştık. Zirveden inen iki kişiyle karşılaştık. Rotanın kalan kısmı hakkından bilgi alıp, tebrik ettik. Grup performansının düşmesi üzerine üçüncü molamızı verip durum değerlendirmesi yaptık. Deniz Tokay’da baş ağrısı, Hakkı Kubilay Yüce göz kararması, Ali Erdem’de halsizlik belirtileri görüldü. Rotamızın kalan bölümü hakkında arkadaşlara bilgi vererek rahatsız olan ve isteyen arkadaşların burada kalıp bizim zirve dönüşümüzü beklemelerini söyledim. Dinlenme molasından sonra rahatsızlığı devam eden Hakkı Kubilay Yüce Hörgüç kaya mola yerinde kalmaya karar verirken diğer arkadaşlar tırmanmaya karar verdi.  Hörgüç kayanın sağındaki patikayı takip ederek kar/buz alanına geldik. Bu bölümü alttan yürüyerek çarşaklı alandan yatay geçerken zirveden inen grupla karşılaştık. Biz onları tebrik ederken onlarda bizlere şans dilediler. Saat 10.20 sularında Mehtap  Aytaç Alyavuz cep telefonundan aradı ve Nesrin Topkapı rotasından atnalı rotasının sırtına kadar tırmandıklarını söyledi. Tırmandığımız rotanın zorlukları hakkında bilgi vererek büyük performans gerektiğini söyledim. Çıkmalarından yana olmadığımı, son kararın yine kendilerinin vermesini söyledim.  

Bizler Şeytan Boğazı içindeki yarı çarşaklı ve kayalı alanı takip ederek Hörgüç Kaya - Küçük zirve boynuna saat 10.55’de ulaştık. Yedi kişilik grubumuzun tamamının saat 11.10’de boyuna çıkması üzerine ikinci zor tırmanışı da  tamamlanmış olduk.

Hörgüç Kaya-Küçük Zirve sırt hattına çıkmanın sevinciyle tırmanışa devam ederek saat 11.15 Küçük zirveye (3917 m) ulaştık.  Küçük Zirveye tırmanan Müslüm Öndeş, Yavuz Selim Sancaktar, Ferruh Cengiz, Mustafa Aslankurt, Ali Erdem, Eralp Aytaç ve Deniz Tokay’dan oluşan ekibimiz mutluluklarını birbirlerini tebrik ederek yaşadılar.  Ankara Dağcılık, Kayak ve Kış Sporları İhtisas Kulübümüzün bayrağını küçük zirvedeki Türk Bayrağının yanında göndere çekip bu anı ölümsüzleştirmek üzere fotoğraf çektik. Küçük Zirve defterini aradık, kayalar arasına sıkıştırılmış karton üzerinde, “zirve defteri dolduğu için kulübe indirildiği” yazdığını görünce, bendeki not defterine duygu ve düşüncelerimizi yazıp zirve defteri olarak naylon poşetin içine kalemle birlikte koyup kayaların arasına yerleştirdik. Büyük Zirve hakkında arkadaşlara bilgi vererek buraya kadar gelmişken ikinci zirveye de çıkmalarını istedim. Mustafa Aslankurt Hörgüç Kaya-Küçük Zirve sırt hattında bizleri bekleyeceğini söyleyince; saat 11.45’te Müslüm Öndeş, Yavuz Selim Sancaktar, Ferruh Cengiz, Ali Erdem, Eralp Aytaç ve Deniz Tokay’dan oluşan ekiple Büyük Zirveye çıkmaya karar  verdik. Küçük zirve ile büyük zirve arasındaki boyunu geçip Büyük Zirveye saat 12.00’de çıktık. Büyük Zirve mağarasındaki zirve defterini imzalayıp fotoğraf çektik. ADK Bayrağını Mağara kapısına astım. Öğle  yemeğimizi yedik. Büyük Zirvenin iple tırmanılan bölüme çıkıp fotoğraflarla anı ölümsüzleştirdik. Saat 12.45’te Büyük zirveden inişe başladık.

Hörgüç Kaya - Küçük Zirve sırt hattında Mustafa Aslankurt’u alarak çıktığımız rotadan saat 13.00’da inişe devam ettik. Zirveye çıkmaya gelen yeni gruplarla karşılaştık. Onlara şans dileyip inişimize devam ederek Saat 13.30’da Hörgüç kayanın yanına geldik. Burada bizi bekleyen Hakkı Kubilay Yüce’yi aramıza katıp; çarşaklı alandan yan geçerek Atnalı sırt rotasına indik. Grup performansı iyice düştü, adımlar küçüldü, zaman zaman kaymalar yaşandı. Mustafa Aslankurt inerken ayağının kayması ile düştü ve bir takla atıp durdu. Böyle bir kazada arkadaşımızın kask ve eldivenli olması kötü bir şey olmasını önledi. Hemen bir mola vererek enerji verici yiyeceklerimizi yedik, içtik ve güç topladık. Nesrin Topkapı rotasında taş düşmesini ve kaymayı önlemek için ara vermeden arka arkaya  dizilerek dikkatlice indik. Saat 14.30’da Nesrin Topkapı rotasındaki inişimiz tamamlarken; grup performansı iyice düştü.

Şeytan deresindeki su kanalını takip ederek sabah kahvaltı yaptığımız kamp alanında saat 15.30’da mola verdik. güç toplamak ve grup performansını artırmak için kalan yiyeceklerimizi yedik, içeceklerimizi içtik. Tırmanışa katılan arkadaşların yeterince yiyecek ve içecek alması bizler güç verdi.  Tırmanış boyunca yiyecek ve içecek sıkıntısı çekmedik. Saat 16.00’da su kanalı ve Şeytan deresini takip ederek saat 16.30 telesiyej sonundaki eski dağevine geldik. Kalan gücümüzü toparlayıp iyi bir performans yürüyüşüyle saat 17.30’da kayak merkezindeki dağevine geldik. Bizleri bekleyen Bahadır Alyavuz, Mehtap Aytaç Alyavuz ve minibüs şoförü Halil Magat karşıladı ve tebrik ettiler. Tırmanışı başarıyla tamamlayan tüm arkadaşlar tebrik edildi. Dağevinde  kişisel temizliğimizi yaptık, çantalarımızı minibüse koyup saat 18.10’da Kayseri’de yemek molası vermek üzere hareket ettik. Yemekten sonra saat 19.20’da istanbul’dan gelip bizlere katılan Eralp Aytaç’la vedalaşıp otogara bıraktık ve Ankara’ya hareket ettik.

Saat 23:35’te Ankara’ya gelmemizle arkadaşlarla vedalaşıp ayrıldık. 16 Ağustos 2008 saat 21.35’te başlayan faaliyetimiz 17 Ağustos 2008 saat 23.35’de sona erdi.  Erciyes zirve tırmanışına katılan tüm arkadaşlara teşekkür ediyor; başarılarının devamlı olmasını diliyorum. Kulübümüzün bayrağını zirvelerde dalgalandırmaya devam edeceğiz. Bizlere destek veren kulübümüze,  ailelerimize, arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.


Müslüm ÖNDEŞ
ADK Dağcılık Kaptanı

DSCF9240.JPG
DSCF9285.JPG
DSCF9298.JPG
DSCF9327.JPG

Fotoğrafların tamamı için tıklayınızTasarım: Studio Martin