foto16.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   


Ana Sayfa > Dağcılık > YazılarZigana'daki Çığ Felaketi ile ilgili TEDAK Basın Bildirisi

28 Ocak 2009

TedakZiganaCigRaporu.pdf

Tür:pdf, Boyut:352.9 KB,2382 kez indirildi.

Trabzon Tenis Dağcılık ve Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK) 1993 yılında kurulmuş olup o günden bu güne kadar kayak, dağcılık, tenis ve doğa yürüyüşleri düzenlemektedir. Kulübümüz Dağcılık ve Kayak Federasyonlarının tescilli bir kulübü olup Faaliyetlerini yıllık programı çerçevesinde düzenlemektedir.

Geniş bir üye profiline sahip olma özelliğini gösteren kulübümüz yapmış olduğu faaliyetlerle bölgemizde doğa sporlarını tanıtma ve sevdirmek gibi bir görev üstlenmiştir. Bunun yanı sıra yapılan bu etkinlikler ile birlikte genç sporcuların  kayak yarışçısı ve dağcıların da yüksek irtifa tırmanışlarına katılabilmesi için her türlü teknik programları düzenlemiştir.

Faaliyet planımızda bulunan 25.01.2009 tarihinde Zigana Dağında yapılan kayak ve doğa yürüyüşü etkinliği sırasında bir çığ felaketi yaşanmış olduğu kamuoyunun malumudur.  Bu çığ olayı sonrasında doğa yürüyüşüne katılan 17 doğaseverin 10 u çığ altında kalarak vefat etmiştir.

Meydana gelen bu elim felaket sonrasında basında çıkan bazı haberler üzerine Klüp yönetimi olarak açıklama yapma gereği hâsıl olmuştur.  Kulübümüzden oluşturduğumuz teknik ekip yapmış olduğu inceleme sonrası,  olayın görgü tanıkları ve yürüyüşe katılan kazazedeler ile yapılan görüşmeler sonrasında aşağıdaki sonuçlara varılmıştır;
 

* Planlı doğa yürüyüşlerimizden olan faaliyet, Zigana Kayak evinden 25.01.2009 tarihinde 10 00 da 17 katılımcı ile başlamış olup Zigana Dağ Kayak evinden Kadırga Yolu takip edilerek Zigana Tünelinin Gümüşhane çıkışına kadar yürüyüş yapılması planlanmıştır.


*Belirlenen yürüyüş parkuru daha önceki dönemlerde yaz ve kış olmak üzere üyelerimiz tarafından birçok kez geçilmiş, bilinen yürüyüş alanlarımızdandır Şekil 1.


   

Şekil 1 Çığ düşmeden 10 dakika önce çekilmiş fotoğraf
(kaynak: Erhan Terzi)

* Planladığı üzere yürüyüş liderliği TEDAK Klüp başkanlığı, Yönetim Kurulu Üyeliği yapan, Genel Kaptanlık görevini üstlenmiş, Türkiye Dağcılık Federasyonu Dış İlişkiler Komisyonu ve UIAA (Uluslararası Dağcılar Birliği) Dağcılık Komisyonu Üyesi, aynı zamanda Kokartlı Turizm Rehberi, bununla birlikte Kızılay Gönüllüler Lideri olan Erhan TERZİ önderliğinde yürütülmüştür. Yürüyüş dağ yolundan ve kar olmayan bir zemin üzerinde devam etmiştir Şekil 2 de yürüyüş yolunu gösteren ve Erhan TERZİ tarafından çekilen fotoğraf görülmektedir.


Şekil 2 Çığ düşmeden 5 dakika önce çekilmiş fotoğraf - (kaynak: Erhan Terzi)   
   

*Yürüyüş sırasında yürüyüşün planlandığı yolda kar olmadığı katılımcıların ifadeleri ve fotoğraflar ile tespit edilmiştir.


*Çığ olan bölgeye gelindiğinde şekil 3 deki fotoğrafta görüldüğü üzere yolun açık olduğu yol zemininde yaklaşık 10 cm kalınlığında bir kar tabakası olduğu anlaşılmıştır.

 


Şekil 3 Çığ düşmeden 1 dakika önce çekilmiş fotoğraf       (kaynak: Erhan Terzi)

 

*Çığ düşme bölgesine gelindiğinde ise yürüyüş normal olarak devam etmekte iken (Kazazedelerin ifadesi) aniden öndekilerin “çığ !!!” diye bağırması ile birlikte üst tarafta duran balkon yapının altındaki kütle kaymaya başlayarak önde bulunan 14 kişiyi yolun alt kısmına doğru sürüklemiş ve sonrasında 2 kişi hemen 3-5 m sonra durabilmiş ve diğerleri ise kütlenin içinde kaymaya devam ettiği bildirilmiştir. Bu olay yaklaşık saat 10 30 civarında olduğu ifade edilmiştir..


*Çığ düşmesi sonrasında yaralanmadan ayakta kalan 5 kişi Telefon bağlantısı ile olayı dağ evine ve Trabzon’daki arkadaşlarına bildirmiştir.


*Bu arada kendine gelen kazazedeler arama yapmak amacı ile aşağıya doğru inerek arkadaşlarını aramaya başlamışlardır. Aynı zaman içerisinde Kayak evinden, Trabzon’dan ve Gümüşhane’den dağcılar Sivil Savunma ekipleri bölgeye hareket etmiştir.   

  

*Bölgeye ilk, yaklaşık olarak 15 dakkika içerisinde Zigana Kayak evinden kayakçılar, dağcılar ve çalışanlar (ilk etapta 6-7 kişi daha sonrasında toplam 15-20 kişiye kadar çıkmıştır) kaza mahalline ulaşmıştır.


*Ulaşan insanlar hızla arama çalışmasına başlamış ve ilk olarak 2 kişiyi yaralı olarak kurtarmış ve sonrasında 2 kişiyi de ölü olarak çıkarmıştır.


*Olaydan 1 saat sonrasında diğer arama kurtarma ekipleri bölgeye intikal etmiştir.
Arama Kurtarma ekiplerinin gelmesi ile düzenli arama faaliyeti başlanmış olup tüm kazazedeler ölü olarak yaklaşık saat 15 00 itibarı ile çıkartılmıştır.


*Erzurum’dan Gelen Sivil Savunma ekibininde bölgeye ulaşması ile son bir arama çalışması yapılarak bölgeden ayrılınmıştır.


10 Can dostumuz elim çığ felaketi sonrasında Zigana Dağında hayatını kaybetmiştir. Yapılan incelmelerde havanın parçalı bulutlu ve rüzgârlı olduğu tespit edilmiştir. Çığın oluşmasını sağlayacak etkenlerden insanlar tarafından meydan getirilecek bir etkenin olmadığı açıkça anlaşılmıştır.

Arama Kurtarma çalışmaları devam ederken ve sonrasında olmak üzere basın kuruluşlarının yayınlarında aslı ve kaynağı belli olmayan kamu oyunu yanıltıcı ve yönlendirici bazı yayınlar yapılmıştır. Bölgede olmayan ve de meydana gelen çığın şeklini ve oluşumunu bilmeyen birçok kişi televizyon yayınlarına telefonla bağlanarak veya canlı yayınlara katılarak açıklamalar yapmış farklı görüşler ve yorumlar öne sürmüştür.

Bunların başında; bölgede silah atıldığı ve çığın tetiklendiği, çığ tabakasının ve tabanının yürüyüşçüler tarafından kesildiği ifade edilmiştir. Yapılan görüşmelerde silah atılmadığı ve böyle bir sesin duyulmadığı belirtilmiştir. Ancak insanların çığ sesi ile silah sesini karıştırıabilecekleri tahmin edilmiştir. Ayrıca çığ tabakasının kesilmesi konusunun kesinlikle gerçek olmadığı yürüyüş anında çekilmiş fotoğraflarla da teyit edilmiştir. Bunun yanı sıra bölgede çığ testi yapılması gerektiği konusunda bazı haberler oluşmuştur. Çığ testi yapılabilmesi için bölgede yeteri kadar kar olması gerekli olduğu fakat rutin olarak yapılan bir iş olmadığı da bilinmektedir.
 

Yapılan Arama Kurtarma çalışımlarına katılan ve tüm süre boyunca desteğini esirgemeyen aşağıda belirttiğimiz kişi kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

  • Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Murat BAŞESKİOĞLU
  • Bayındırlık ve İskân Bakanı Sayın Faruk Nafiz ÖZAK
  • Trabzon Valisi Sayın Nuri OKUTAN
  • Gümüşhane Valisi Sayın Enver SALİHOĞLU
  • Bölge Jandarma Birimleri
  • Türkiye Dağcılık Federasyonu Arama Kurtarma Ekibi
  • Sivil Savunma Birimleri (Trabzon, Gümüşhane ve Erzurum)
  • Karadeniz Teknik Üniversitesi Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü
  • Bölge Halkı
  • Zigana Kayak evi personeli


Medyada çıkan bazı asılsız, yanlış haber ve eleştirilerin daha çok sporumuza zarar vereceği düşüncesi ile bu acılı günümüzde şehitlerimizin cenazeleri defnedilmeden böyle bir açıklamanın yapılmasını görev kabul ederek basınımızı bilgilendirmeyi amaçladık. 

Trabzon Tenis Dağcılık ve Kayak İhtisas Kulübü Yönetim Kurulu

TEDAK
TRABZON TENİS DAĞCILIK KAYAK İHTİSAS KULÜBÜ
Gazipaşa Cad. Timurcioğlu Apt. No:16  Kat:6  TRABZON
Tel: (0462) 326 20 76     Faks: (0462) 323 10 42

www.tedak.org.tr

İlgili Yazılar
Tasarım: Studio Martin