foto11.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   


Ana Sayfa > Dağcılık > KültürTraining For Climbing, Eric Horst

Hazırlayan: Demir Aydemir

t4c2.jpg

"Tırmanış projelerim arasında Bursa'daki VI+ ve altındaki bütün spor tırmanış rotalarını bitirmek var. Eric Hörst'ün "Training For Climbing" kitabı ile çalışıyorum. Benim için bir sihirli kitap. Bütün sorularıma cevap veriyor ve beni yola sokuyor, arayışımı sonlandırdı ve daha fazlasını verdi. Bu kitap bir tırmanış hocası gibi beni motive ediyor. Eric Hörst'ü bulduğum için süper şanslıyım. Tırmanışın üç eşit sac ayağından bahsediyor. Fiziksel - Teknik - Zihinsel. Ayrıca podclimber.com sitesinden dinlemek için medya dosyaları indiriyorum. Yayınlar sırf antrenmanla ilgili değil, fakat çok zekice hazırlanmış tırmanış ve dağcılıkla ilgili bir sürü sohbetler de var. Çok komik ve birinci kalite röportajlar. Konular ise tırmanış felsefesi ile kaykaycılığın ardında yatan felsefenin bağlantılarından tutun da, son zamanlardaki yüksek yakıt paralarının tırmanış yolculuklarına etkisine, tırmanış dünyasındaki kayıplar ve tırmanış kazalarından, sıcak yaz günlerinde kayalarda antrenman yapmanın sıkıntılarına, efsanelerle yapılan röportajlar ve destansı dağcılık hadiselerine ve dağ filmleri festivallerine kadar uzanıyor..."

Demir Aydemir 13/8/2008T4C'nin çok üst düzey tırmanıcılara hitap ettiği, HTC 5.12'ye göre çok daha spesifik ve kafa karıştırıcı olduğuyla ilgili yorumlar yapılsa da endişelenecek kadar değil. İlk başta hep aklınıza takılan yerleri, merak ettiklerinizi seçerek karışık okuyacaksınız. Doğru ısınma teknikleri, sakatlıkları önlemeye yönelik davranış şekilleri, ne kadar uyumanız gerektiğinden, antrenman karmanıza ve yoğunluğuna, nereye odaklanmanız gerektiğinize kadar... Kendinize en çabuk etki edecek ve bir çırpıda değiştirebileceğiniz alanlara öncelik vereceksiniz. Bunun dışında bir de kitabı baştan sona sindirerek okuyun. Hatta ikinci, üçüncü, dördüncü okuyuşlarınızda hep yeni noktalar keşfetmekte olduğunuzu göreceksiniz. Kitaptaki tekniklerin %10'unu hayatınıza uygulasanız tırmanışınız değişecek ve inanılmaz büyük bir adım atmış olacaksınız. Yeni başlayan, orta seviye ve ileri düzey tırmanıcılara yönelik farklı farklı gereksinimler ve stratejiler bulacaksınız. Kitabın üzerinde durduğu bir başka fikir ise, sağlıklı olduğumuz sürece hepimizin 5.12 (VIII +) tırmanabilecek kapasitede oluşumuzdur, bunun üzerini ise daha çok fedakarlık, daha verimli antrenman, daha iyi zihinsel hazırlık ve genetik faktörler belirliyor... Ama önemli olan tabi ki sağlıklı olarak, keyif alarak ve ömür boyu tırmanabilmek.Kitaptaki başlıklar şunlar:


- Tırmanış antrenmanına genel bakış
- Kendini değerlendirme ve Hedef belirleme
- Zihinsel antrenman
- Antrenman tekniği & Beceri
- Kuvvet antrenmanının teorisi ve metodları
- Genel kondisyon egzersizleri
- Tırmanışa has egzersizler
- Antrenman programını tasarlamak
- Performansa yönelik beslenme
- Vücudun toparlanmasını hızlandırmak
- Sakatlıkların tedavisi & Engellenmesi

 

Demir Aydemir - [email protected]

 
Tasarım: Studio Martin