foto10.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   


Ana Sayfa > Dağcılık > YazılarBolu Kartalkaya'da Tırmanış Alanı Keşfi ve Rota Açılması

Sönmez Erkaya

002_kamp_yeri.jpg

Haldun Aydıngün tarafından 7 yıl önce ilk incelemesi ve fotoğraflanması yapılan bölgeye bir grup arkadaşla gidildi. Cumartesi ve  Pazar tırmanış alanı incelenerek 4 geleneksel rota açıldı.

Açılan rotalar sırasıyla:

1.Köroğlu      VI   
2.Şölen          V
3. Amatis       V+
4. Rüya          VI+

 
Rotaların bazılarında takoz ve friend yerleştirilemeyecek kısımlarına sikke bırakılmıştır. Tırmanacak arkadaşlar kesinlikle bu sikkeleri almasın, güvenlik amacı ile bırakılmıştır. Kaya bloğunun boyu 15 ila 20 metre arasında, eni ise 60 metre ebadındadır. Yeni bir tırmanış alanı olduğu için, kaya yüzeylerinde temizlik gerekmektedir. Ayrıca boltlanmaya elverişli kısımları mevcuttur. Hatta tırmanışı gerçekleşebilirse Türkiye’nin en büyük balkonu burada mevcuttur.

Ulaşım Kartalkaya otel tesislerinin güneybatı kısmındadır. Otellerden yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüşle varılabilir. Aracınız var ve altı yüksekse rotanın yanına kadar gelinebiliyor.

Kamp alanının yeri düzgün ve manzarası (yer Bolu olunca bilmem söylemeye gerek var mı) müthiş. Su yeri otellerin üst kısmında bulunmaktadır.

Rotalar Sönmez Erkaya (Vantuz) tarafından açılmıştır. Bu rotaların açılış çalışmalarında, başta Haldun Aydıngün  olmak üzere Esin Handal, Cihan Çetinel, Sarven Sıradağ bulunmuşlardır.

 

Sönmez Erkaya - [email protected]
 

 

001_ilkrota.jpg

İlk Rota

003_rotalar.jpg

Rotalar

Tasarım: Studio Martin