foto4.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   


Ana Sayfa > Dağcılık > Faaliyet RaporlarıEmler Batı Yüzü ve Sırtı Rotası

16-17 Ağustos 2008 - Ömer Vatansever, Yunus Çoban, Esin Handal

Ekip :
Ömer Vatansever, Yunus Çoban, Esin Handal


Faaliyet Tarihi :
16-17 Ağustos 2008
 

Zorluk :
II-III


Amaç :
Emler Batı rotası ilk İzmitli çıkışını yapmak :) hehe bu bir ilk çıkıştır.!!

Bonus Zirveler :
Kayacık, Karasay ve Eznevit. Üstelik cimbar da kaya tırmanışı.


Rota :
Sokullupınar + Emler batı rotası + Çelik buyduran bivak + Karasay + Eznevit + Karasay + Çelikbuyduran + Karayalak + Sokullupınar


Rota Araştırması :
Özellikle Tunç fındık Aladağlarda 50 rota adlı kitabı ve internetten bulunan benzer bilgiler.


Hava Durumu Araştırması :
www.accuweather.com sitesinden direk demirkazık köyü havadurumu.


Ay Durumu Araştırması :
Moonphase isimli yazılım.


Ulaşım :
Geçen hafta bilet bulamadığımız için bu haftaya sarkmış bir faaliyet. Bu sefer birkaç gün önceden biletler alındı. Dönüş dahil. Çukurbağdan traktör ile sokullupınar kamp alanı.


Teknik Malzeme :
Kullanılmadı.


Teknolojik Aletler:
Tunç fındık haritası + pusula + Gps (rota iz kayıdı bulunamadığı için yüklenemedi. Bulunan birkaç zirve noktası kaydedildi. Emler+Çelikbuyduran+karasay+eznevit nokta koordinatları.


Kamp Malzemeleri :
Zirve çantası + tek kişilik tünel yapılı 15ytl lik market çadırı. (polleri alınmadı. Kişi başı 3 adet 1,5 litrelik su. trangia mini ocak. 250ml ispirto. Yeterli miktarda yiyecek.


Yaşanan Hava Durumu :
Yer yer bulutlu bir hava aşırı sıcak olmamasını sağladı. 3600m irtifada yakalanılan yağmur ve sis.


Karşılaşılan Zorluklar :
Kayacık zirveden emlere giden sırtın ortalarında sanırım çentik diye tabir edilen çıkıntıyı geçme çabası. Uygun korunaklı bivak yeri bulunamaması. 


Faaliyet Süresi :
Sokullıpınar kamp yerinden 12:30 da başlama 19: 25 de emler zirve. 30 dakikada çelikbuyduran kamp yeri ne ulaşıldı. 4:45 de kalkış 6:30 da karasaydan geçip eznevit zirve. Kamptaki eşyaları toplayı karayalaktan sokullupınar kamp yerine ulaşım süresi 1:45 dakika. yaklaşık 10:30 da faaliyet bitti. Toplam süre 22 saat.


NOT : Rota çizimlerinin bütün kıvrımlarının doğru olduğu düşünülmesin. Genel anlamda bilgi vermek amaçlıdır.Katedilen yollar : Kırmızı hat sokullupınardan başlayan kayacık zirvesinden geçip emler zirveye ve Çelikbuyduran kamp yerine ulaşan Emler Batı yüzü ve Sırtı rotası. Yeşil hat Çelikbuydurandan Karasay ve Eznevit Zirve çıkışları. İyi çıkmayan mavi hat karayalak vadisinden sokullupınarına dönüş.Sokullupınar yolundan Emler batı yüzü ve sırtı rotası. Kayacık zirveye kadar olan bölümü.
Üstteki fotoda kesik çizgi ile gösterilen yerden yükselince alttaki kayaların önündeki bele çıkıp rotaya girilen yer.Kayacık zirveye uzanan güzel manzaralı sırt hattında yürüyüş.


Kayacık zirveden Emler zirveye ulaşan hat ve kırmızı ile işaretlenen problemli bölge.Sırt hattından yürürken yolunuzu kesen  3-4 metre yüksekliğinde kaya blogunu çok az altından aşarak arkasına ulaşım.  


Kaya bloğunun emler tarafından görünüşü. Bloğu aşınca sonraki blogu yukarı çıkıp solundan aşılması. Az kalsın arkasını görmeden çıkmayı deneyecektik. Kitapta ufak çentikler aşın yazıyor. Bunu aşmaya kalkışmak çok tehlikeli olur. Üstüne çıkılması kısmen daha kolay gibi ama çürük tutamaklar var. İnişi görünmüyor. İnmek çok daha problemli olacağı kesin.


Problemli bölgeden emler zirveye ulaşan geniş hat. Çizgini seç beğen ve yürü. Emlere ulaşan sırta yaklaştıkça dikleşen çarşaklı ve setli yapı. Zorlayıcı bir yürüyüş. Bu hat üzerinde yağmura ve sise yakalandık. Hemen bivak yeri bakınmaya başladık ama nafile. Sis dağılınca devam edip zirveye uşlaştık.Zirvede hava süper güzeldi. Hava ilginç bir şekilde sıcacıktı. Emler zirveden süper gün batımı manzarası.Çelikbuyduranda bivaklarımız. Turuncu olan Esin'in kaliteli ve pahalı bivağı. Bizimki de market çadırı. Polleri alınmayınca İki kişilik iyi bir bivak oldu. Yunus uyku tulumu ile ben tulumsuz elbiselerimle yapttım. Sanırım en az üşüyen ben oldum. Esinin iyi bivağı ve kaztüyü uyku tulumuna rağmen üşüdüğünü gördük. Dolunay ışığında uyumak problem oldu. Balaklavamı gözlerimin üstüne kadar çekmem gerekti. :) Sırayla bir yıldızlar bir bulutları izlemek güzeldi.Karasay zirveden Eznevit zirve. Arkada hala ay kaybolmadı. Güzel bir dolunay.Eznevit zirveden emli vadisine doğru. Sağda Alaca ve solda Kaldı. Eznevitden emliye doğru uzanan sırt hattı çok etkileyici görünüyor.Tüm ekip çekilmiş fotomuz.

 

Ömer Vatansever - [email protected]
Tasarım: Studio Martin