foto5.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   


Ana Sayfa > Dağcılık > Kaza Raporlarıİyi Bir Emniyetçi Olmak İpi Tutmaktan Daha Fazlası Demektir.

Çeviri: Demir AYDEMİR - Climbing.com

zclip.jpg

Bolt adamınızın 3 mt. altında, bunaltıcı bir ağustos günü Narlıdere’de takılıyorsunuz. Bir an tereddüt ediyor ve elleri kayadan kaymaya başlıyor. Siz, iyi niyetli emniyetçisi, bağırıyorsunuz, “Hadi moruk! Bırakma sakın. Yapabilirsin. Devam et.”

Bir işe yarar mı bu peki? Muhtemelen hayır. Sözleriniz gerçek anlam ve içerikten yoksun “tatlı boş laflar” sadece. Daha kötüsü, liderinizi riskli bir duruma itebilir ve yaralanmasına sebep olabilirsiniz. O zaman, en iyi desteği partnerinize nasıl vereceksiniz?


“Uçuş öncesi kontroller” listesi

Tırmanıştan önce, lider kendisini çaba göstermek üzere hazırlayacaktır. “Uçuş öncesi kontroller” listesini yerine getirmekle akılları kurcalayan noktaları temizleyerek yardım edebilirsiniz. Adamınızı kontrol ederek, liderin tırmanırken acele ipe girme endişeleri yaşamamasını sağlayın. Sözlü ve görsel olarak ikinizin de emniyet kemeri kontralarının alındığını ve düğümün doğru şekilde atıldığını teyitleşin. Emniyet aletinizden ipin doğru geçtiğini ve karabinanın kilitli olduğunu lidere gösterin. Son olarak, lidere genelde nasıl klip attığını sorun, kesintisiz bir hareketle mi yoksa bir seri kısa ip çekişleriyle mi? Bu sizin etkin biçimde ip boşu vermenize ve buna hazırlıklı olduğunuzun liderce bilinmesine imkan tanır.


Lideriniz için gözlem yapın

Lider ipinin durduğu yere bakın; ipin bacakları arkasından geçmediğine emin olun, çünkü güvenli bir düşüş, tepe taklak düşüp kafayı yere gömmeye dönüverir. Rotayı liderin bildiği kadar derinlemesine bilmek yararlı olur, bu yüzden yerdeyken rota hakkında konuşun. En zor kliplerin ve hamlelerin nerede olduğunu önceden bilmek, hızlı ip idaresiyle yanıt vermenizi sağlar. Doğru klip atmak ayrıca önemlidir. Liderinizin ters klip (lider ipinin kayayla ekspresin arasında kalması) yada z-klip (son ekspresin altından ipi çekmek, boltlar birbirine yakın yerleştirildiyse olabilir) atmadığından emin olun.

 

kaya_tirmanisi_nuran_kansu_01.jpg
kaya_tirmanisi_nuran_kansu_05.jpg
kaya_tirmanisi_nuran_kansu_06.jpg
kaya_tirmanisi_nuran_kansu_04.jpg

Sinir bozukluğu

Liderin tırmanırkenki korkusunu azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Onunla rota hakkında konuşmanız sayesinde, sınırlarına ne zaman ulaşacağını yani kendi olumsuz iç telkininden yada düşme korkusundan rahatsız olacağı anı kolaylıkla bileceksiniz. Sakın “Hadi, devam et!” diye bağırmayın. Bunun yerine, “Nefes al, rahatla, gevşekçe tutun” deyin. Bunu yaparak soğukkanlılığını yeniden kazanmasına yardımcı olacaksınız, bu da mücadelenin kargaşasında kendi hakimiyetini kurmasına izin verecektir. Durumu zora sokmadan yardım edin.

 

Başkalarına size davranılmasını istediğiniz gibi davranın

Partnerinizin emniyetini alırken pek çok sorumluluk alırsınız. Bu son gönderdiğiniz rotanın geyiğini diğer tırmanıcılarla yapma zamanı değildir – tüm dikkatinizi lidere verin. Bir düşüşü durdurmak yeterince zordur ve bunu dikkatsizce emniyet alarak daha da tehlikeli yapmanın anlamı yoktur. Yerde çene çalan tırmanıcılar lideri rahatsız edebilir. Onları susturmaya çalışarak işinizden alıkonacağınıza, kontrol edebileceğiniz işe odaklanın – lidere koçluk etmek ve onun ihtiyaçlarına hazırlıklı olmak.

 

Kay: Climbing.com
Çev: Demir Aydemir-
demiraydemir05+gmail.com
Tasarım: Studio Martin