foto16.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   


Ana Sayfa > Dağcılık > Faaliyet RaporlarıKızlar Sivrisi (3070 m) Tırmanışı

17-18 Kasım 2010 - Ömer Faruk Gülşen

IMG_8605.JPG

Antalya ilimizin ve Akdeniz Bölgesi'nin en yüksek dağı olan Akdağ, Kızlar Sivrisi . (3070.m) etkinliğine 17-18 Kasım 2010  tarihleri arasında Antalya Dağcılık İl Temsilciliğinden 5 sporcu ve Adapazarı İlimizin SEDOS kulübünden'de iki sporcu katılmıştır. Etkinlik, Kızlarsivrisi dağının kuzey doğu rotasından yapılmış olup kamp dağın, 3020.m'lerindeki mezarlık mevkiisinde kurulmuştur. Yani kamp yüküyle zirvenin altına kadar çıkılmıştır, havanın çok rüzgarlı oluşu ve çok soğuk oluşu etkinliği zaman zaman yavaşlatmış olup, 2.5 saate kamp yerine ulaşılmıştır.

Antalya ilimizin merkezi Beydağlarında bulunan Akdağ, Kızlar Sivrisi ; Kuzeyde Elmalı İlçesi, batıda Çam Kuyusu Sedir Araştırma Alanı,güneyde Kumluca ve Finike ilçeleri ile doğusunda Alakır Vadisi bulunmaktadır.


Çıkış Rotaları;

Kuzey: Elmalı İlçesi büyük ve küçük Söğle (Sarkis) köylerinden ulaşılır ve kuzeyi kayalık olup yaz ve kış teknik malzeme gerektiren rotalardır.

 

Güney: Finike İlçesinden Elmalı istikametine gidilip buradan Arif Köyü'nden Belen Yaylası'na ve Oluklu Yaylasına varılarak, Oluklu'dan yaklaşık 6 saate  varılır, dağın bu yüzü çarşaktır. Rotada teknik çıkış yoktur, tamamı patikadır ve su mevcuttur.

 

Doğu:Elmalı İlçesinden Sarkiz alanına varılıp buradan Çocuk Mezarları Yaylası'na kadar araçla gidilip ordan sırttan normal tırmanış yapılır. Yazın teknik malzeme istemez.

 

Batı: Elmalı İlçesinden, Orman İşletme Şefliğinden izin alınarak Çam Kuyusu alanına gelinir buradan tek ardıç veya gevenli dereden normal yürünerek çıkış yapılır ve yazın teknik malzeme gerekmez.

 

IMG_8507.JPG
IMG_8515.JPG
IMG_8535.JPG

IMG_8541.JPG
IMG_8670.JPG
IMG_8605.JPG

Antalya ilinde iki özel aracımızla Elmalı İlçesine gelip buradan Sarkiz yeni adı Büyük Söğle Köyüne gelerek, ovadan Sarkiz Antik Kenti ve İkizce Kuyulardan geçip Çocuk Mezarları Yaylasına gelindi. Aracımızı terk edip, önceden tasarladığımız çarşak belinden sırttan çok yüksek rüzgarın etkisiyle kamp alanına 2,5 saate varıldı. Kamp yüküyle yapılan etkinlikte çadırlar mezarlık alanına kuruldu. Toplam 4 çadır ve bir bivak. Eksi 7 derecede olan soğuk havaya çok yüksek esen rüzgarda eşlik ederek sabah 07:00'e kadar devam etmiştir. 08:00 deki kalkışımızda havanın net oluşu ve güneşin sıcaklığıyla zirve yapılarak etkinlik anlamı anlatılmıştır. Çevradeki merkezi ve kıyı Beydağlarının'da net görünmesi arkadaşlara anlatılmış olup fotoğraflandı.

 Zirveden sonra kampı toplayarak aşağıya araçların yanına inilmiştir.

Katılanlar: Osman Güzel, Veysi Tatlı, Yücel Tuğral, Ahmet Kamil Selçuk (Antalya), Adapazarı SEDOS Kulübünden, Anıl Bakar ve Rahime Gürel.

Etkinlik Sorumlusu
Dağcılık İl Temsilçisi: Ömer Faruk Gülşen
Tasarım: Studio Martin