foto6.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player   

Ana Sayfa > Doğa > Çocuk ve DoğaPınar Anaokulu İle Mogan Gölünde Doğa Etkinliği

Eğitim Danışmanı: Nuran Akkılıç Kansu

IMG_01_.jpg
IMG_02_.jpg
IMG_03.jpg
IMG_04_.jpg

IMG_05_.jpg
IMG_06_.jpg
IMG_07_.jpg
IMG_08_.jpg

IMG_09_.jpg
IMG_10.jpg

Fotoğraflar: Nuran Akkılıç Kansu

Doğa çocukların tüm zeka alanlarını ve duyu organlarını kullanabilecekleri, keşfederek öğrenebilecekleri ve en önemlisi öğrenmekten zevk alacakları en güzel ortamdır.


Bu düşünceyle yola çıkarak bu sene Pınar Anaokulu'nun eğitim programını doğayı temel alarak hazırladık. Yıl boyunca mevsim değişikliklerini ve doğadaki değişiklikleri inceleyecek, gözlemleyecek, araştıracak ve öğreneceğiz.

Doğa eğitimi ile hedef, çocuklarda doğaya karşı merak ve hayranlık uyandırarak araştırma isteği yaratmak, gözlem yapmayı sevmelerini sağlamak, doğayı anlamalarını ve çevre bilincinin artmasını sağlamak. Kısacası çocukların doğayla bağ kurmalarını sağlamak.

Pinar Anaokulu ile Mogan Gölü'ne mevsim değişikliklerini ve kuşları gözlemlemeye gittik. Öğrendiğimiz yeni şeyler karşısında duyduğumuz hayranlık ve heyecan duygusu hepimizde daha çok öğrenme, keşfetme ve araştırma isteği uyandırdı. Gördüklerimizi ve öğrendiklerimizi sizlerle de paylaşmak istedik.

Mogan Gölü'nde yaşayan çok sayıda kuş türü var. Mevsim değişikliği ve kışın yaklaşıyor olması nedeniyle kuşlar göç ediyorlar. Yani kendilerine daha sıcak ve daha kolay besin bulabilecek yerler arıyorlar. Gölde kalanlardan bizim gördüklerimiz, Sakarmeke ve Bahri idi. Bu güzel kuşlar Mogan’daki  sazlıklarda yaşıyorlar. Sazlıklar çeşitli böceklerin, kurbağa, yılan gibi pek çok canlının ve aynı zamanda kuşların da evidir. Bahar geldiğinde kuşlar sazlıklarda yumurtlar ve yavrularlar.


Kıyıda yürürken kesilmiş sazlıklara rastladık. Sazlıklar kesilirse bu gölde yaşayan kuşların evleri olamayacağı için başka yerlere giderler. Gördüğümüz bir başka kuş da şehir içinde parklarda ve sokaklarda çok sık rastladığımız Saksağan idi.

Bu kuşlarla ilgili daha detaylı bilgiler araştırdık ve sizlerle de paylaşmak için bu sayfaya koyduk. Uzaktan gördüğümüz kuşları daha yakından görebilmemiz için çektiği fotoğrafları bizimle paylaşan Melih Özbek' e çok teşekkür ederiz.

www.pinaryuva.com

www.oncecocuklar.com
 

Bahri

Fotoğraflar: Melih ÖZBEK

_bahri_01.jpg
_bahri_02_.jpg
_bahri_03.jpg
_bahri_04.jpg

Bahri, uzun boyunlu, pembe gagalı, başındaki tüyleri ve kızıl boynuyla dikkati çeken bir kuştur. Boynunun önü ve göğsü beyazdır. İyi bir yüzücü ve dalgıçtır. Balık, karides, midye, kubağa, yılan ve solucanlarla beslenir. Göllerde, deniz kıyılarında sazlıkların olduğu yerlerde yaşarlar. 
detaylı bilgi için tıklayın

Sakarmeke

_sakarmeke_01.jpg
sakarmeke_02.jpg
sakarmeke_yavru_03.jpg
sakarmeke_04.jpg

Sakarmeke, bodur, yuvarlak sırtlı, koyu gri renkte bir su kuşudur. Bedeninin en siyah yeri kafası ve boynudur. Beslenmek için yüzeyde dalış yapar ya da karaya çıkıp otlar. Gagası ve başının ön kısmı beyazdır, gözleri kırmızıdır. Sazların ve kamışların olduğu yerlerde yaşamayı tercih ederler. Bitki, tohum, larva, böcek, solucan ve midye ile beslenirler.
 
detaylı bilgi için tıklayın

Saksağan

saksagan1_.jpg
saksagan2_.jpg

Saksağanlara şehir içinde sokaklarda ve parklarda çok sık rastlarız. Kafası, boynu, kanatları ve kuyruğu yeşil, mavi parlak tüylerle dolu parlak siyah renktedir.  Karın ve omuz kısmı beyaz renktedir. Ötücü bir kuştur. Kaba bir ötüşü vardır. Böcek, başka kuşların yumurtaları, kuş yavruları, tohumlar ve meyvelerle beslenir. uzun göçler yapmaz. mevsim değişikliklerine göre yüksek-soğuk yerler ile alçak-sıcak yerler arasında yer değiştirir. 

detaylı bilgi için tıklayın
Tasarım: Studio Martin