foto12.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player   

Ana Sayfa > Doğa > KültürTürkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Kitabı

Evrim Karaçetin ve Hilary J. Welch - DKM - Doğa Koruma Merkezi, Ankara

kirmizi_liste_tr.jpg

PDF Formatını DKM Web Sitesinden İndirmek İçin tıklayınız

 

Türkiye, 45’i endemik 380 kelebek türüne ev sahipliği yapar. Kelebekler açısından bu kadar zengin bir ülkede bu canlıları korumak elbette ki bir önceliktir. Çevredeki değişimlerden çok kolay etkilenebilen kelebeklerin etkin korunabilmesi için bu türlerin durumunu bilmek, koruma ihtiyaçları ve önceliklerine göre adımlar atabilmek hayati derecede önemlidir. Ancak başarılı koruma çalışmaları yapabilmek için nereden başlamak gerekir?

Türkiye’deki Kelebeklerin Kırmızı Kitabı, yoğun çalışma ve detaylı araştırmaların sonunda, Türkiye’nin tehlike altında olan ve az bilinen 95 türünü gözler önüne seriyor ve kelebeklerin etkin korunması için önemli bir ilk adım niteliği taşıyor. 40’a yakın ulusal, uluslararası uzman, bilim insanı ve kelebek gözlemcisinin aktif desteği ile hazırlanan Türkiye'deki Kelebeklerin Kırmızı Kitabı, kelebeklerle ilgilenen herkesi kelebekleri gözlemeye, kelebeklere yönelik bilgi açıklarının kapatılmasına ve onların korunmasına destek olmaya davet ediyor.

 

www.dkm.org.tr/tr/kirmizi_liste_tr.html
Tasarım: Studio Martin