foto10.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player   

Ana Sayfa > Doğa > KültürBulut Gözlemcisinin Rehberi

Kitap: Gavin Pretor-Pinney - Çeviri: Füsun Baytok - Tübitak

bgr.jpg

The Cloudspotter’s Guide, 2006
Gavin Pretor-Pinney
Çeviri: Füsun Baytok

www.cloudappreciationsociety.org

Sayfa Sayısı: 364
Boyutları: 14 x 22,2 cm


Bulut gözlemciliği, insanın zamanı bolken girişebileceği ve herkesin zevk alabileceği bir etkinliktir. Bulutlar doğanın bize sunduğu gösteriler arasında en eşitlikçi olanlardandır çünkü bu gösterileri hepimiz izleyebiliriz. Fakat daha önemli olanı, bulut gözlemciliği bakış açısıdır. Örneğin bulut gözlemcisi bir sınıflandırmacı değildir. Farklı bulut ailelerini, türlerini ve çeşitlerini sizin yerinize meteorologlar zaten dizinliyor. Bulut gözlemciliği fiziksel, duygusal ve ruhsal dünyanın daha derinlemesine anlaşılmasını sağlayacak çok daha zarif ve düşünsel bir uğraştır.

 

Giriş Yazısından

Bulutlara bakmayı hep sevmişimdir. Doğadaki hiç bir şey onların çeşitliliği ve oyunculuğuyla yarışamaz.

 

Eğer gökyüzünde altokümülüs bulutlarıyla oluşan görkemli bir gün batımı her kuşakta sadece bir kez görünseydi, bu kuşkusuz çağımızın başlıca efsaneleri arasında yer alırdı. Buna rağmen çoğu kişi bulutları neredeyse fark etmez gibidir. ya da onları "kusursuz" bir yaz gününün önündeki engel; "sıkıntılı hava" bahanesi olarak görür.  Onlara göre sanki ufukta bir bulut görmekten daha sıkıntı verici bir şey yoktur.

 

Bir kaç yıl önce, bu zavallılığın devam etmesine daha fazla izin verilemeyeceği kararına vardım. Bulutlar yalnızca bir kötü talih simgesi olarak görülmeyi hak etmiyordu. Birinin onları savunması gerekiyordu.

 

Böylece 2004 yılında bu işi üstlenecek bir dernek kurdum. Ona Bulut Sevenler Derneği ( The Cloud Appreciation Society) adını verdim ve Cornwall'daki bir edebiyat festivalinde yaptığım konuşma sırasında kuruluşunu açıkladım. Dinleyiciler arasında derneğe katılmak isteyen olursa diye de bir kaç rozet hazırlamıştım ve konuşmam bittiğinde insanların bundan almak için akın etmesi beni şaşırttı.
 
Tasarım: Studio Martin