foto7.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player   

Ana Sayfa > Doğa > KültürDoğal Yaşam ve Başkaldırı - Sivil İtaatsizlik Makalesi ve Walden Gölü

Kitap: Henry David Thoreau - Kaknüs Yayınları - Çeviri: Seda Çiftçi

dogal_yasam_ve_baskaldiri.jpg

| SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN |

Naturalist yazar ve ilk çevrecilerden olan Henri David Thoreau (1817-1862) için doğa, inancının bir parçasıydı. Thoreau bu amaçla 1845 yılının ilkbaharında Walden gölünün kıyısına bir kulübe yaptı. Burada doğayı gözlemledi, çiftçilik yaptı gözlemlerini ve düşüncelerini bir günlüğek aydetti.

Doğal dünyada yaşamını sürdürürken bilinçli olarak yaşamayı hayatın sadece temel ihtiyaçlarını dikkate almayı ve hayatın öğretmesi gerekeni öğrenmeyi arzuladı günlük yaşamından kesitlerle beraber insanın varoluş gerçeği, toplum, devlet ve diğer konular üzerine tefekkürlerini açık ve net bir bilgelikle kaleme aldı. (Thoreau münzevi bir hayat yaşamıyordu. Hergün ziyaretçileri vardı ve yürüyerek yakındaki kasabaya gidip geliyordu)

Thoreau'nun dikkat çeken kabiliyeti sıradan gündelik bir olayı veya doğadaki bir detayı gözlemleyerek başladığı düşüncesini insanoğlunun en temel sorunlarını derin bir bakış açısıyla ele alabilecek şekilde geliştirmesidir.

Amerikan ebediyatının en büyük klasiklerinden biri olan bu kitapta düşüncelerini toparladı Tolstoy ve Gandi gibi büyük şahsiyetleri etkilemesiyle tanınan Thoreau'nun bu eseri tüm dünyada felsefi düşüncede bir baş yapıt olarak kabul edilmiştir.

( Arka Kapak )

Henry David Thoreau

250px-Henry_David_Thoreau.jpg
Naturalist makale yazarı ve ilk çevrecilerden olan Henry David Thoreau (1817-1862) için Doğa bir çeşit dindi. Thoreau, doğal dünyanın bir parçası olup "bilinçli yaşamayı, yaşamın sadece temel gerçekleriyle ilgilenmeyi ve ...yaşamın kendisine öğreteceği ne varsa öğrenmeyi" istedi. Bu amaçla 1845 yılının ilkbaharında Massachusetts eyaletinin Concord şehri dışında yer alan Walden Gölü kıyısında, Ralph Waldo Emerson'a ait arazinin üstüne bir kulübe inşa etti. Burada doğayı gözlemledi, çiftçilik yaptı ve bir günlük tuttu. Henry David Thoreau'nun Walden Gölü'nde geçirdiği iki yılın ürünlerinden biri "Walden" adını verdiği kitabıdır. Kitapta, Thoreau'nun günlük yaşamından kesitlerle; insanın varoluş gerçeği, toplumdevlet ve başka birçok konudaki düşünceleri içice işlenmiştir.


Walden ya da Doğal Yaşam (1854) birçok ayırıcı özelliği olan bir kitaptır: Amerikan Edebiyatında tanımlayıcı bir metin niteliğindedir ve Amerika'nın enverimli ve karakteristik entelektüel akımı New England Transendentalizmini (Aşkınlığının) ifade eden en iyi örnektir. Bir doğa yazısı olarak dünyanın en saygı gören ve en çok taklit edilen başyapıtlanndandır, çevre ve çevre koruma konusunda tartışmalara temel olmaya devam etmektedir; ahlaksal idealizmin bir ifadesi olarak Tolstoy ve Gandhi gibi çok farklı çevrelerden okuyuculara ilham kaynağı olan bir varoluş standartı ortaya koyar.


Sivil İtaatsizlik Üzerine adlı makale, yazarın makalelerinin toplandığı kitap olan Sivil İtaatsizlik ve Diğer Makaleler'den alınmıştır.
Tasarım: Studio Martin