foto14.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player   

Ana Sayfa > Doğa > BöceklerKurt Örümceği, Pardosa Pullata

Hazırlayan: Nuran Akkılıç Kansu

kurt_orumcegi_nuran_akkilic01.jpg
kurt_orumcegi_nuran_akkilic02.jpg
kurt_orumcegi_nuran_akkilic03.jpg

Kurt örümcekleri grup halinde avlandıkları için isimlerini kurtlardan almışlardır. Bu örümceklerin diğer ismi de avcı ya da arazi örümceğidir.

Gözleri açısından en ilginç böceklerden biridir kurt örümceği. Karşıya bakan iki büyük gözünün altında, ikisi yukarı, dördü aşağı bakan 6 gözü daha vardır. 

Kurt örümcekleri  bilenen örümcekler gibi ağ örmezler. Yaprak ya da taş altı gibi uygun bir yerde saklanır, iyi gören gözleri ve hızlı hareket etme kabiliyetleri ile avlarının peşinde koşarak onları yakalarlar. Gün içinde genelde yuvalarının dışında koşarlarken görünürler. Gece ve gündüz  sürekli av peşindedirler.

Genelde zeminde oyuk açarak toprak altında yaşarlar. Oyarak oluşturdukları barınaklarını ipekten yapılmış bir kapıyla kapatır ayrıca oyuğun ağzını yaprak ya da otlarla örterek gizlerler. Kışı geçirmek için sıcak yere ihtiyaç duyduklarından sonbaharı genelde yuvalarında geçirirler.


Zehirli örümcekler olmalarına rağmen zehirleri öldürücü değildir. Saldırgan değildirler ve kendi hayatlarını tehtid altında hissetmedikçe ısırmazlar. Rahatsız edildiklerinde çok hızlı davranırlar, hayati tehlikedeyseler saldırıp ısırırlar ya da kaçıp saklanırlar.


Kurt örümceği ısırırsa, ısırılan yer bantlanmamalı, buz tutularak şişmenin inmesi sağlanmalıdır.


Dişi Kurt örümceği yumurtalarını saklamak ve korumak için hazırladığı ipek bir koza içinde taşır.

 

Karnının arkasına yapıştırdığı bu koza ile dolaşır. Anne, yavruları yumurtadan çıktıktan sonra kendilerine bakacak duruma gelene kadar her gittiği yere sırtında taşır. Yavruları yumurtadan çıkmış bir kurt örümceği gördüğünüzde sırtında kıpır kıpır hareket eden yüzlerce yavru örümcek görebilirsiniz.
Tasarım: Studio Martin