foto12.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player   

Ana Sayfa > Doğa > BöceklerSu Patencisi (Su Perisi), Gerris Remigis

Hazırlayan: Nuran Akkılıç Kansu

gerris_remigis_su_patencisi_deniz_tokay.jpg
su_kayakcisi_nuran_akkilic_01.jpg
su_kayakcisi_nuran_akkilic_02.jpg

Su yüzeylerinde yaşayan ince bacaklı ve ince gövdeli bu böcekler kahverengi ya da gri renktedirler. Durgun su birikintisi, gölet ya da göllerde yaşar, suyun yüzünde paten yaparcasına hareket ederek avlanırlar.


Su Patencilerinin bacakları, su üzerinde oluşan titreşim ve küçük dalgalara karşı duyarlı, su geçirmez ince tüylerle kaplıdır. Kazara suya düşen ve kurtulmak için çabalayan böceklerin su üzerinde oluşturdukları titreşim ve dalgalardan onların yerini tespit edebilir ve hızlı bir patenci gibi uzun bacaklarını kullanarak suya düşen böceği avlamaya giderler.


Su Patencilerinin bacaklarındaki kadifemsi tüyler ve gövdelerinin çok hafif olması sayesinde suyun yüzey gerilimini kullanarak suya batmadan su yüzünde kayarak gitmeleri kolaydır. Diğer böcekleri yedikleri gibi kendi cinsinden olan su perilerini de (yetişkin olmayan) yerler. Gaga gibi keskin ve delici özelliği olan ağızlarının emici bir parçası da vardır. Böylece böceklerin içindeki sıvıyı da emebilirler.


Su patencilerinin 6 adet bacağı vardır. Öndeki iki bacak diğerlerinden daha kısa ve böcekleri yakalamaya yarar. Ortadaki ve arkadaki bacaklar ince ve uzundur. Arkadaki bacaklar dümen görevini görürken ortadaki bacaklar da gövdeyi suyun üzerinde ileri doğru sürmeye yarar. Yetişkin Su patencilerinin kanatları vardır ve uçabilirler.


Su patencileri Nisan ile Ekim ayları arasında görünürler. Kış aylarını suyun uzaklarında bir yerlere uçup kış uykusuna yatarak geçirir ve Nisan ayında tekrar görünürler.
Tasarım: Studio Martin