foto13.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player   

Ana Sayfa > Doğa > BöceklerUğur Böceği, Coccinellidae

Hazırlayan: Nuran Akkılıç Kansu

ugur_bocegi_nuran_akkilic_01.jpg
ugur_bocegi_Coccinellidae_deniz_tokay.jpg
ugur_bocegi_nuran_akkilic_02.jpg
ugur_bocegi_nuran_akkilic_03.jpg

Uğur Böceğinin Yaşam Döngüsü

Kelebeğin yaşam döngüsüne çok benzer. Kelebek gibi uğur böceğinin de yaşam döngüsü 4 aşamada tamamlanır, yumurta, larva, pupa ve yetişkin uğur böceği.


Bir uğur böceğinin nasıl göründüğünü hepimiz biliriz ama onun daha önceki hallerinden onu tanımak zordur.

 

Yumurta

Dişi uğur böceği sarı renkli yumurtalarını kötü hava şartlarından ve düşmanları olan uçan diğer böceklerden korumak için yaprakların altına bırakır.  10-15 tane yumurtasını, hepsi bir arada olacak şekilde, yumurtadan çıkar çıkmaz yiyecek bulabilecekleri bir yere bırakır.  Bahar aylarında yaprak altlarına bakarsanız sarı renkli uğur böceği yumurtalarını görebilirsiniz.

 

Larva

 Yavrular yumurtadan çıkar çıkmaz ilk iş yiyecek aramaya başlarlar.  Annelerinin onlar için özel olarak bulduğu yaprak altında buldukları küçük kurtları ve yaprak bitlerini yerler.  Küçük timsaha benzeyen larvalar yumurtadan çıktıktan birkaç gün sonra büyüyene kadar deri değiştirmeye başlarlar.

 

Pupa

Büyümeye başladıktan birkaç hafta sonra larva değişerek karides görünümünde bir şekil alır ve bir yaprağa ilişerek birkaç gün hareketsizce uyku haline geçer.  Aslında uykuda değildir. Pupa aşamasında, larva değişime uğrayarak uğur böceğine dönüşür.

 

Uğur Böceği

Değişim tamamlandığında larvanın kabuğu çatlayıp açılır ve yetişkin hale gelmiş olan uğur böceği ortaya çıkar, ancak bildiğimiz görüntüsünü almamıştır daha. Kabuğu sertleşene kadar birkaç saat daha pembe renkte ve yumuşak kalır. Kabuğu sertleştikçe pigment artışıyla koyu parlak kırmızı rengini alır.
Tasarım: Studio Martin