sagfoto.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player   

Ana Sayfa > Doğa > BöceklerUğur Böceği Örümceği, Eresus cinnaberinus

Hazırlayan: Nuran Akkılıç Kansu

 

IMG_1695_k.jpg
_MG_9406_2.jpg

Fiziksel Özellikleri

Dişi örümcekler 8-16 mm, erkek örümcekler 6-11 mm büyüklüğündedir. Dişiler genelde siyah renktedir, yetişkin erkek örümceklerin karın ve sırt bölgeleri kırmızı renktedir ve sırtlarında 4 siyah benekleri vardır. Dişinin siyah olmasına rağmen erkek örümceğin sırtındaki beneklerin uğur böceğine benziyor olması nedeniyle adını da ondan almıştır.


Yaşam Süresi

Dişi örümcekler 3 yıla yakın yaşarlar.  Erkek örümceklerin ömrü daha kısadır, bir yıl kadar yaşarlar.


Habitat

Daha çok Akdeniz ülkelerinde görünen bu örümcekler kendilerini rüzgardan korumak için güneşli ve eğimli yerlerde, taşların ve çalılıkların arasında ipekten bir tüp oluştururlar.  


Beslenme

Uğurböceği örümcekleri kınkanatlı böcekleri ve örümcekleri avlarlar. Genelde yırtıcı ve saldırgan özellikleriyle tanınan, kendilerine düşman olarak gördükleri kaplan böceklerini (toprağı kazar ve etcildirler) yakalarlar.


Davranış

Dikey şeklinde olan barınaklarını ipek ile kapatırlar. Barınağın girişinde oluşturdukları karmakarışık mavi renkli ipek, böceklerin buraya takılmasına sebep olur. Dişi örümcek barınaktan nadiren ayrılır.


Yavrulama (üreme)

Erkek örümcek büyüyüp olgunlaştığında barınağını terk edip kendisine bir eş aramaya başlar. Dişi örümcekle çiftleştikten sonra erkek örümcek ölür ve dişi örümcek bir yumurta kesesi oluşturarak, onu molozlarla kamufle ederek saklar. Her gün yumurta kesesini geceleri barınağının içine gündüzleri de barınağın üstüne taşır. Yavru örümcekler yumurtadan çıktıktan sonra anneleri ölene kadar barınakta kalırlar. Anne öldükten sonra yavruların anneyi yediği ve daha sonra barınağı terk ettikleri düşünülmektedir.

 
Tasarım: Studio Martin