foto16.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player   

Ana Sayfa > Doğa > Doğal HaberlerBir Türk Sanatı Olarak Sahil Doldurma ve Son Kumsallarımız

Karadeniz’i otobana kurban edişimizin belgeselini çeken Aydın Kudu ve Rüya Köksal, son kumsallarımızı kurtarabilmek için kasaba kasaba dolaşarak filmlerini gösterecek.

 

 

İlk Karadeniz sahili keşfimi ancak 2000 senesinde yapabildim. Birbirine birkaç kilometre mesafede herbiri ayrı dünyalar sunan ilçelerden geçtim, bakir koylara daldım, fındık bahçelerinden çıktım, yol boyunca insanlarla kaynaştım. Sinop’tan Rize’ye kadar, coğrafya nedir, doğa neye denir...

 

Maalesef artık böyle bir yolculuğun mümkünatı kalmadı, bu güzergahtan neo-liberal iktidarların “medeniyet projesi” geçti: “Karadeniz Sahil Otobanı”. 4,2 milyar dolarımızın sarfedildiği Türkiye’nin bu en büyük inşaat projesinde 542 kilometre uzunluğunda sahil şeridi kaya ve asfaltla “dolduruldu”. 27 kilometre uzunluğunda 263 adet köprü, 60 kilometre uzunluğunda 32 adet tünel marifetiyle Samsun'dan Sarp'a kadar, 6 il, 63 ilçe, 17 bucak merkezinin denizle bağı kesildi, koylar, kumsallar külliyen haritadan silindi. Şimdi artık Doğu Karadeniz insansızlaştırılmış, hipnotize edici monotonlukta, 6 şeritli, fantastik bir otobandır. Hangi ilçeden geçildiği anlaşılamaz, hiçbir insani doku asfalt boyunduruğu aşamaz. Berrak plajlarla birlikte binlerce canlı türünün yaşam alanları ve soyları yok edildi, yığma kayalarda boklu kefalden başka hayat emaresi kalmadı. İşlem tamamdır: Doğayla, birbirimizle buluştuğumuz, bizleri keyifli, medeni insanlar kılan sahillerimizin TIR’lara terki ile çocuklarımıza bunalımın, bağnazlığın ve köleliğin istikameti –bir kez daha ve katiyen, çizilmiştir.

 

Üstelik tüm bunlar, katbekat az maliyetle yolu içeriden, sahili tahrip etmeden geçirmek mümkünken, yığdıkları kaya kadar para kazanan müteahhitler uğruna ve yargı kararlarına rağmen yapıldı. Üstelik tüm bunlar biz yaşarken, bizler istemesek, bizler Ordu’lu Enis Ayar* kadar, Fındıklı’lı Cihan Eren* kadar istemesek yapılamayacak iken yapıldı.

 

Aydın Kudu ve Rüya Köksal da, tarihin bu en feci katliamını yüreği kaldırmayanlardan olarak “Son Kumsal” belgeselini çektiler. Son Kumsal Vakfıkebir’in Dutluk Plajı’nın son yazını, devamla kepçe ve grayderlere teslim oluşunu etkileyici görüntülerle, bölge sakinlerinin gerçekten de sakin ama yürek yakan anlatımlarıyla aktaran bir film. Sade diliyle kaybın dehşetini içimize işleyen, fecaatin utancını yüzümüze vuran gerçek bir belgesel.

 

Yapımcıları da Son Kumsal’ın öncelikle ve acilen bir “iletişim aracı” olarak işlev görmesini amaçlıyorlar zira Karadeniz Sahil Otobanı projesi devam ediyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın filmde de yer alan konuşmasında muştuladığı “Samsun’dan batısını da komple dümdüz ederek İstanbul’un 3. köprüsüyle buluşma” hayali doğrultusunda Samsun- Sinop arası inşaat halinde; sizler bu yazıyı okurken denize yeni kayalar devriliyor. Bu nedenle Son Kumsal ekibi Temmuz ayında sinema perdesi düzeneği bulunan iki katlı bir otobüsle İstanbul’dan yola çıkarak Sinop’a kadar kasaba kasaba filmlerini gösterip insanları sahillerine sahip çıkmaya çağıracaklar.

 

Bu sürece hepimizin desteği çok önemli çünkü Doğu Karadeniz’de gördüğümüz gibi ancak halkın kararlı direnci bu ekonomiye, hukuğa, insanlığa aykırı katliama dur diyebiliyor. Son Kumsal’ı seyredin, koşarak denize kavuşan çocukların coşkusunun sizi nasıl sarsabileceğini görün ve gelecek kuşaklarımız dahil hepimizin “doğal bir çevrede insanca yaşama hakkımızın” son sahilleri için lütfen bu sefer bir şey yapın.

 

Refika Ebru Erbaş 
* Enis Ayar: “Beyaz Adam” olarak bilinen Ordu’lu çevreci. Mücadelesi sayesinde Ordu’lular otobanı sahillerinden geçirtmemeyi başardılar.

 

* Avukat Cihan Eren: Karadeniz Sahil Otoyolu Projesi'nin, Rize'nin Fındıklı ilçesi kısmının iptali için verdiği hukuk mücadelesiyle tanındı.  Memleketi Fındıklı'nın SİT alanı olan sahilini kurtarmak için yıllarca çabalayan Eren 18 Nisan 2005’te aynı sahilde uğradığı silahlı saldırı sonucu, davasını kazandığını göremeden hayatını kaybetti. Nihayetinde ne yürütmeyi durdurma ne mahkeme kararlarına uyularak Fındıklı Sahili de imha edildi. 

 

Son Kumsalın Gösterileceği Yerler ve Tarihler

16 Temmuz 08 Kerpe

17 Temmuz 08 Ereğli

18 Temmuz 08 Bartın

19 Temmuz 08 İnkumu

20 Temmuz 08 Amasra

21 Temmuz 08 Cide

22 Temmuz 08 Abana

23 Temmuz 08 Çatalzeytin

24 Temmuz 08 Sinop

 

Son Kumsal, 2008. 56 dk. Yapımcı: Aydın Kudu – Yönetmen: Rüya Arzu Köksal               

İletişim İçin: Aydın Kudu  0 532 244 71 41 

http://www.turkishmoon.com/sonkumsal/

 

Çıkan Haberler

Bu akşam (16 Temmuz 2008) Kanal 24'te saat: 21.10'da "Doğanın Çığlığı" programında yolculuklarını ve filmi anlatacaklar.

http://www.acikradyo.com.tr/default.aspx?_mv=a&aid=22801

http://www.stargazete.com/pazar/karadeniz-in-son-kumsali-da-gitti-111586.htm

 

İlgili Konular

SON KUMSAL, Karadeniz Halkının Yol Yapma Bahanesiyle Denizden Koparılışının Hikayesi

Güzel bir yaz günü, Vakfıkebir kasabasının Dutluk plajında neşeyle başlayan çocuklar, top oynayan, horon tepen gençler, güneşlenenler, yüzenler. Bir kaç yüz metre uzakta, onlarca kamyonun sahile boca ettigi kayaları…
devamı»


"Son Kumsal " için Suç Duyurusu

21 Ağustos 2008

Rüya Arzu Köksal’ın yönetmenliğini yaptığı “Son Kumsal” isimli belgesel filmin Karadeniz sahillerindeki gösterimlerinin İnebolu durağında yaşananlar, bir süre önce kamuoyuna yansımıştı. 22 Temmuz 2008 tarihinde İnebolu’daki gösterim, daha önce…
devamı»


“SON KUMSAL” İsimli Belgeselin Gösterimi Engellendi

BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği

Birliğimiz üyesi Rüya Arzu Köksal’ın yönetmenliğini yaptığı “Son Kumsal” isimli belgesel film Karadeniz sahillerinde birçok yerde gösterilmiş ve büyük ilgi ile karşılanmıştır. Aynı filmin 22 Temmuz 2008 tarihinde İnebolu’daki gösterimi…
devamı»
Tasarım: Studio Martin