foto14.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player   

Ana Sayfa > Doğa > Doğal Haberler“SON KUMSAL” İsimli Belgeselin Gösterimi Engellendi

BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği

Son_Kumsal_Gosterim_2(2).JPG

Birliğimiz üyesi Rüya Arzu Köksal’ın yönetmenliğini yaptığı “Son Kumsal” isimli belgesel film Karadeniz sahillerinde birçok yerde gösterilmiş ve büyük ilgi ile karşılanmıştır. Aynı filmin 22 Temmuz 2008 tarihinde İnebolu’daki gösterimi ise, daha önce tüm izinler alınmış olmasına karşın, belediye başkanı Sn. İdris Güleç tarafından yarıda kesilmiş, yönetmen Rüya Arzu Köksal ve yapımcısı, görüntü yönetmeni Aydın Kudu’nun İnebolu’yu terk etmeleri istenmiştir.

Aynı olumsuz tutum bir gün sonra yine Abana’da da yaşanmış, hiçbir gerekçe gösterilmeden filmin gösterimi engellenmiştir.

 

Son derece zor koşullarda gerçekleştirilen belgesel filmlerimiz, bu ülkenin zenginliklerine sahip çıkılması, doğal varlıklarının korunması, tarihi birikiminin bozulmadan gelecek kuşaklara aktarılması, insanların, en doğal hakkı olan temel yaşam haklarından yararlanması için önemli çalışmalardır. Bugüne ve geleceğe tanıklık eden görsel ve sözel anlatılardır.

 

Ülkemizde hâlâ sürdürülmek istenen bu antidemokratik tutumların, yasal hiçbir gerekçe gösterilmeden, keyfi karşı çıkışlarla alışıldık hale getirilmesini, sanat ve sanatçıya saygı göstermek ve desteklemek yerine, karşılarına çağdışı engellerin konmasını protesto ediyor, tüm duyarlı kesimleri, sanatçı arkadaşlarımıza destek vermeye çağırıyoruz.

 

Üyemiz yönetmen Rüya Arzu Köksal ve yapımcısı, görüntü yönetmeni Aydın Kudu’nun olayla ilgili olarak yaptıkları açıklama ektedir.

 


Saygılarımızla
BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği
Yönetim Kurulu

  

Ek:

Bir haftadır yollara düştük ve Doğu Karadeniz sahillerinin otobana kurban edilişini Vakfıkebir kasabası özelinde anlatan “Son Kumsal” isimli belgeselimizi Batı Karadeniz sahillerini dolaşarak anlatmaya çalışıyoruz.


Kerpe, Akçakoca, Ereğli, Zonguldak, Bartın, İnkumu, ve Amasra’da yaptığımız gösterime ve söyleşilere katılım ve ilgi oldukça yoğundu. Paylaştık, tartıştık, duyarlılık yaratmak için yapılabileceklere dair karşılıklı önerilerde bulunduk. Amacımız açık ve basitti. Yola değil yolun deniz dolgusuyla yapılmasına karşıyız ve elimizde bunun ne büyük çevresel, beşeri ve tarihi bir yıkım olduğunu gösteren sahnelerden 3 yılda meydana getirilen Son Kumsal belgeselimiz var.


İnebolu’da da aynı etkinliği yapabilmek üzere İnebolu Belediyesi ile irtibata geçtik ve olumlu yanıt aldık. Belediyenin de desteğiyle film gösterimi için gerekli hazırlıklar yapıldı. 22 Temmuz 2008 tarihinde 21.45’de Belediye Başkanı’nın da katılımıyla gösterimi gerçekleştirmek üzere toplandık. Duru Park Havuzlu Bahçe’de iki yüz civarında izleyici toplanmıştı.  Film gösterimin yedinci dakikasında yer alan Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın otoyol açılışında yaptığı konuşmasının olduğu bölümden hemen sonra filmin sesi kısıldı ve gösterim durduruldu. İnebolu Belediye Başkanı İdris Güleç, filmin yapımcısı ve görüntü yönetmeni Aydın Kudu’yu yanına çağırdı ve hakaret ederek derhal İnebolu’yu terk etmeleri tehdidinde bulundu.


Benzer durum 23 Temmuz’da daha sakin bir biçimde Abana’da da yaşandı. Belediye Başkanı Sn. Sevket Yazkan ile buluşulup film gösterimi için izin istendi ve İnebolu’daki olay hakkında da bilgi verildi. Bunun üzerine Sn. Yazkan filmi izledi ve herhangi bir tepki gösterilecek içeriğin olmadığını ve gösteriminin yapılmasına onay verdiğini söyleyerek başvurumuzu kabul edip Kaymakamlığa iletti. Ancak iki saat sonra Emniyet Müdürlüğünden çağrıldık ve kaymakamla görüşmemize fırsat bulamadan film gösterim izninin verilmediği tarafımıza tebliğ edildi. Bu bizim içim çok moral bozucu ama aynı anlamda ders niteliği taşıyan bir tutumdu.

 

Bir belediye başkanının izleyip onay verdiği ve kaymakama telefonla olur bilgisini verdiği bir ortamda kaymakamın filmi görmeden reddetmesinin bir açıklaması olamayacağını tebliğde yazılan nedenleri de kınadığımızı bildirerek Abana’dan ayrıldık.


Küçük yörelerdeki yöneticilerin merkezden veya bilinmeyen bir yerlerden duydukları korku ve telaşa birebir şahit olmak bizi çok üzmüştür. Bir olaya farklı bir bakış açısı yakalama şansının halka ulaşmasına çıkarılan engellerin nedenini anlamak ve kabul etmekte zorlanmaktayız.


İletişim İçin: Aydın Kudu  0 532 244 71 41

http://www.turkishmoon.com/sonkumsal/  
 


Belgesel Sinemacılar Birliği
Kuloğlu Mah. İstiklal Cad. Erol Dernek Sok. No. 06 Kat 4 
34433  Beyoğlu / İstanbul
Tel: 0 212 245 89 58 / 0 212 245 90 96 Fax: 0 212 245 89 58

www.bsb.org.tr

İlgili Konular

SON KUMSAL, Karadeniz Halkının Yol Yapma Bahanesiyle Denizden Koparılışının Hikayesi

Güzel bir yaz günü, Vakfıkebir kasabasının Dutluk plajında neşeyle başlayan çocuklar, top oynayan, horon tepen gençler, güneşlenenler, yüzenler. Bir kaç yüz metre uzakta, onlarca kamyonun sahile boca ettigi kayaları…
devamı»


"Son Kumsal " için Suç Duyurusu

21 Ağustos 2008

Rüya Arzu Köksal’ın yönetmenliğini yaptığı “Son Kumsal” isimli belgesel filmin Karadeniz sahillerindeki gösterimlerinin İnebolu durağında yaşananlar, bir süre önce kamuoyuna yansımıştı. 22 Temmuz 2008 tarihinde İnebolu’daki gösterim, daha önce…
devamı»


Bir Türk Sanatı Olarak Sahil Doldurma ve Son Kumsallarımız

Karadeniz’i otobana kurban edişimizin belgeselini çeken Aydın Kudu ve Rüya Köksal, son kumsallarımızı kurtarabilmek için kasaba kasaba dolaşarak filmlerini gösterecek.

İlk Karadeniz sahili keşfimi ancak 2000 senesinde yapabildim. Birbirine birkaç…
devamı»
Tasarım: Studio Martin