foto9.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Trekking ve Gezi > YazılarAnkara'da Trekking

Müslüm Öndeş

ankarada_trekking.jpg

| Haftanın Trekking Seçeneklerini duyuruyoruz, bu duyuruları almak için İletişim sayfamızdan grubumuza üye olabilir ya da etkinlikler sayfamızı inceleyebilirsiniz |

 

İlk doğa yürüyüşüne 17 Aralık 2005 tarihinde Ankara Dağcılık, Kayak ve Kış Sporları İhtisas Kulübünün (ADKK) düzenlediği Ankara/Çankırı il sınırındaki Işıkdağı’nda  başladım. Bir yıl boyunca her hafta sonu doğa yürüyüşlerine katıldım. 2007 yılından itibaren doğa yürüyüş rehberi olarak kulüpte görev aldım. 2008 yılından itibaren dağcılık kaptanı olarak görev yapıyorum.

Ankara’nın çevresi, doğa güzellikleri ile dolu, bu yerleri keşfedip doğayı sevenlere tanıtmak, mevcut ekosistemi korumak ve doğa bilincini yerleştirmek bizlerin görevidir. Bir günü veya hafta sonunu doğada geçirmek, stresten kurtulmak, kendini tanımak, spor yapmak, doğanın güzelliklerine tanıklık yapmak, köy ve yaylalardaki unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve göreneklerinizi hatırlamak için doğa yürüyüşlerine katılmak yeterlidir.

Ankara tarih ve turizm potansiyeli bakımından da oldukça zengindir. Ankara ve çevresinde bulunan tarihi eserler, hafta sonu turizminde elverişli göletler, mesire alanları, orman içi yürüyüş parkurları, milli parkları şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen Ankaralılara imkanlar sunmaktadır.

Ankara'dan Bazı Trekking Parkurları
Ankara’da doğa yürüyüşü yapılacak sayısız parkur vardır. Kazan, Kızılcahamam, Çamlıdere, Çubuk, Elmadağ, Beypazarı, Ayaş, Güdül’de doğa yürüyüş parkurları vardır.

Ankara’da görülmeye değer doğa yürüyüş parkurları ve gidiş dönüş mesafeleri; Kazan 92 km Kurtboğazı Barajı ve çevresi 100 km, Otacı 120 km, Hıdırdağı 110 km, Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı 154 km, Çamlıdere 180 km, Çamkoru Milli Parkı 180 km, Işıkdağı 230 km, Çubuk Karagöl 140 km , Beypazarı 200 km Karaşar Eğriova 260 km, Ayaş 120, Güdül 180 km Sorgun 190 km, Elmadağ kayak merkezi 40 km, Beynam kent ormanı 30 km’dir.

Kastamonu Karapınar, Ilgaz Dağı 370 km, Bolu Kartalkaya, Yedigöller 380 km, Gerede 350 km, Aktaş 330 km, Cankurtaran 310 km ormanlık bölgelerinde doğa yürüyüşü yapmak mümkündür.  

Ankara ve çevresinde 1,5 - 4 saatlik ve 70 - 400 km.lik uzaklıktaki ormanları,  endemik bitki türlerini, kara akbabaları, balıkçıl kuşlarını, geyik, karaca, tavşan, kurt, tilki, domuz gibi hayvanları, unutulmaya yüz tutmuş köy ve yaylaları, doğal ve yapay gölleri, dereleri, kanyonları, mağaraları  görmek, doğal lezzet ve vitamin deposu kuşburnu, ahududu, böğürtlen, alıç, güvem ve karamuk vb. doğal besinleri yemek  hayal değildir. Hafta sonu vereceğiniz bir kararla bu rüyalarınızı, hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Müslüm Öndeş
ADK Dağcılık Kaptanı
Tasarım: Studio Martin