foto2.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Trekking ve Gezi > AnılarMonterrey, Cerro de la Silla , Meksika

Deniz Ergürel

Monterrey.jpg

Gözlerimi kapatıp Monterrey'i düşündüğümde ilk aklıma gelen şehrin etrafına kurulduğu yüksek dağ sırasıdır. Cerro de la Silla adı verilen bu dağı neredeyse şehrin tüm köşesinden görebilirsiniz. Cerro de la silla Türkçede 'semer tepesi' anlamına gelir, dağın tepesinde oluşturduğu şekil tıpkı bir at semerine benzer.

Monterrey'lilere Meksika'da regio veya regio montana derler. Tüm Meksika eyaletlerinde olduğu gibi kendilerine özgü aksanları, kelimeleri, kültürleri ve yemekleri vardır. Monterrey'liler ayrıca genellikle cimri olmakla da meşhurdurlar. Bununla alakalı sayısız fıkraya konu olmuşlardır. Cimriliğin genetiği var mıdır bilinmez ama derler ki eski zamanlarda bu bölgede yaşayan insanlar zor mevsim şartları nedeniyle ellerindekini hep biriktirme ve zor günler için saklama alışkanlığını edinmişler. Bu nedenle diğer eyaletlerdeki insanlar kadar rahat harcama alışkanlığına sahip olmadıkları söylenir. Zor mevsim şartları demişken çok soğuk kış mevsiminden ve çok sıcak ve kuru yaz mevsiminden bahsetmek olmaz. Örneğin sabahın 7-8inde 20 derecelik bir sıcaklık bu şehirde bazen çok normaldir.

Monterrey aynı zamanda çok lezzetli etleri ile meşhurdur.

Cabrito dedikleri oğlak etinden yemeden bu şehirden ayrılmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Cabrito'yu yiyeceğiniz en güzel yerlerden birisi de EL REY DEL CABRITO adlı restorandır. Kendine özgü pişirme tekniği ile hazırlanan oğlak eti, yiyenler için gerçekten unutulmaz bir deneyim oluyor.

Monterrey'liler belki de ABD sınırına yakın olmanın getirdiği bir alışkanlıkla kovboy kültürünü de andırıyorlar. Burada sokaklardaki gençler bazen kovboy şapkalarıyla dolaşırlar, ve kendilerine özgü danslar yaparlar. Amerika'ya karayoluyla sadece 2 saat uzaklılta olan Monterrey'lilerin çoğunun akrabalarının bir kısmı Amerika'dadır. Amerika'nın bazı bölgelerinde Meksikalı nufus oyle yogundur ki, o bolgelerde yasayan Meksikalılar bazen hiç İngilizce ogrenmeye ihtiyaç duymazlar.

Monterrey'in bir ilginç yemek türünün adı da Turcos El Alamo (Alamo usulü Türkler) Şekerli ve etli bir ekmek türü olan bu yemeğin bizim kültürümüzde bir örneği var mı bilmiyorum. Ama Turcos diye adlandırılması gerçekten çok ilginç .

 

Deniz Ergürel - deniz.ergurel + gmail.com
Tasarım: Studio Martin