foto17.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Trekking ve Gezi > AnılarAdatepe Köyü ve Taşmektep

Fotoğraflar ve Yazı: Seda Güner - Temmuz 2010

 

IMG_1adatp.jpg
IMG_2adatp.jpg
IMG_3adatp.jpg
IMG_4adatp.jpg

IMG_5adatp.jpg
IMG_6adatp.jpg
IMG_7adatp.jpg
IMG_8adatp.jpg

Adatepe, tarihi Selçuklu dönemine dek uzanan ve 1989’da sit alanı ilan edilmiş bir köy. En son Rum nüfusun yoğun olarak yaşadığı ancak mübadele sonrası nüfusu çok azalan köy, son yıllarda varolan köy evlerinin restore edilmesiyle bohem bir köye dönüşmüş. Şu anki nüfusu, büyük oranda, oldukça entelektüel insanlardan, eski şehirlilerden oluşuyor. Köşe başında sanatevi, çok güzel mimariye sahip evler ve tepede valilikten kiralanarak restore edilmiş taşmektep okulu bulunuyor. Köy yoluna Küçükkuyu sahil yolu üstünden sapılıyor. Herhangi bir toplu taşıma aracı olduğunu sanmıyorum. Yaklaşık 2 kmlik. tepeye tırmanan yol Küçükkuyuya ve Edremit körfezine nefis manzara veriyor.

Taşmektep, benim yıllardır gitmek isteyip de bir türlü beceremediğim bir okul. Üstünde halen “ilkokul 1943” yazan bu binada her yıl yaz aylarında, çeşitli konularda seminerler oluyor. Seramik, fotoğraf, ahşap baskı da var, tarih, mimari, siyaset, edebiyat da. Topluca hepsine gitmek var serde, ancak hâlâ 9-6 çalıştığım için, yalnızca birini seçebildim. Karşılaştırmalı dinler tarihi seminerine gittim ve harikaydı.

 

IMG_9adatp.jpg
IMG_10adatp.jpg
IMG_11adatp.jpg
IMG_12adatp.jpg

IMG_13adatp.jpg
IMG_14adatp.jpg
IMG_15adatp.jpg
IMG_16adatp.jpg

IMG_17adatp.jpg
IMG_18adatp.jpg

Okul binasının yapısı kendi başına zaten mükemmel. Yüksek tavanlar, taş duvarlar üzerine çalışılan minimal dekorasyon, dışarıda kocaman çam ağaçları, cır cır böcekleri, çok eski şahane buzdolabı ve içindeki serin içecekler, yüksek ve geniş pencerelerden gün batımı, köye yukardan bakan manzarası, harika yöneticileri ve açık fikirli ve her görüşten seminer katılımcıları. 4 günlük seminer sonrası, keşke tekrar üniversite okusam ve kampüsü (!) de burası olsa diye içimden çok çok geçirdim. Öğlene dek süren derslerden sonra, Altınoluk, Cunda Adası, Küçükkuyu vb. gezdik biz.

Köyün içindeki evlerden birkaçı pansiyon olarak restore edilmiş. Biz, Taşmektep’le anlaşmalı olan Adatepe Pansiyonları’nı tercih ettik. Temiz ve güzel odalarda temel konfor var (klima yok). Bahçesinde sabah kahvaltısı çok güzel oluyor. Pansiyonun hemen dışı köy meydanı ve çınaraltı kahveleri dibinizde.

Bu sene Eylül ayında, çok sevdiğim şair Oruç Aruoba’nın semineri var. Gidebilmeyi çok istiyorum ancak arabayla şu 700-800 km. Yolu tekrar aşabilir miyiz, şimdilik emin değilim. Çanakkale’ye daha yakın bir yerlere taşınırım belki ilerde, kısmet :)

 

www.adatepekoyu.com
www.tasmektep.com

Seda Güner - sedaguner + gmail.com

 

İlgili Yazılar

Dedetepe Çiftliği

Fotoğraflar ve Yazı: Seda Güner - Temmuz 2010

Çiftlik, ekolojik tarım, kendi ürettiğiyle yaşama ve geçinme, rüzgar ve güneş enerjisiyle elde edilen elektrik, atıkların doğaya geri kazanımı gibi temel çevreci özellikleri yanında, çiftliğin sahibi olan çiftin normal doğumu…
devamı»
Tasarım: Studio Martin