foto3.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Fotoğraf > Fotoğraf HikayeleriErciyes Doğu Cepheden Ufka Bakış

Bir Fotoğrafın Hikayesi: Deniz Tokay

IMG_2499.jpg

Bu fotoğrafın çekiminden yaklaşık iki saat önce kayak merkezinden yürüyüşe başladık. Gece, dolunay vardı ve görüş açıktı, kafa lambasına dahi gerek duymadık. Kayak merkezinden telesiyej hatlarını takip ederek tırmanıyoruz. Güneş sırtımızdan doğmaya başladı. Şimdi bir kaç yudum çay zamanı . "Çayın dağcılar üzerindeki olumlu psikolojik etkileri bilimsel araştırmalarla tespit edilmiş. Ama bunun neden çay olduğu halen merak konusu" diyor Discovery Channel'da bir belgesel. :)

Daha çok yol var. . . Ömür kadar . Neyseki gece gideceğimiz yeri gizliyor ve güneş hedefimizi bize gösterdiğinde, dağın eteklerine , asıl rotamızın başlangıcına varmış olacağız , sonra da "gelmişiz az kalmış " deyip yola devam edeceğiz. :)

 

Gördüğünüz fotoğraf Canon EOS 350 D ve kit objektif 18 - 55 mm ile RAW formatta çekildi. Mola verdiğimiz alanda gün doğumu başlamıştı ve ufukta manzara harikaydı, bir yaşam ögesi olarak Yavuz Selim Sancaktar arkadaşımı sağdaki silüet telesiyej objeleri ile denge oluşturması ve tırmanıcı formuyla da fotoğraf içeriğine dair bilgi vermesi için sola yerleştirdim. Işık ölçümüm arka plandaki gün doğumunun ışıklı alanlarından spot ölçüm esasıyla yapıldı. Bu ölçüm ön plandaki objelerin silüet olarak oluşması için gerekliydi.

 

En sağda yer alan telesiyej objesi biraz daha görünür olup, karanlıkta kalmamalı mıydı ve bu fotoğraf bu kadar karanlık olmamalı mıydı , gün doğumunun yaygınlığı ince bir hat değil de daha mı yaygın olmalıydı gökyüzünde diye sorgulamaktayım. Ama cevabı bilmiyorum , bu sorulara cevap olan fotoğrafımı görmem lazım. :)

 

Şimdi o yok bu var, ona sonra bakarız ...


DT
Tasarım: Studio Martin