foto13.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Fotoğraf > Fotoğraf HikayeleriAteşin Başında

Bir Fotoğrafın Hikayesi: Sinan Vargı

IMG_5625_doga_fotografcilari_.jpg
Fotoğraf: Nuran Akkılıç Kansu - Bolu Demirciler Yaylası - 2007

Kışın en soğuk günleri. Doğa atölyesi olarak Bolu Demirciler yaylasında yarı belimize kadar karda kardelen fotoğrafı çekmek için gidiyoruz. Önce kardelenler sonra da hemen batan güneşi fotoğraflamak için arkadaşlarım Tarık Yurtgezer hocamla yollara düşüyorlar.. Ben ve Hasan hocam geride kalıyoruz.

 

Hasan Hocam ( Atabaş ) "Sinan bir ateş yakalım, arkadaşlar üşümüş ve ıslak gelecekler  bana yardım et" diyor. Etrafta kuru minik dallar bulmak zor, sonra bir ağaç kovuğundan kuru yosunlar buluyoruz. Bir kaç kibrit var, nedense yanımızda çakmak yok. O da bende sigara içmediğimiz için. 

Ateş bir türlü tutuşmuyor, cebimizdeki yazar kasa fişlerini tutuşturuyoruz. Önce büyük süper marketlerin uzun fişleri sonra küçüklerine sıra geliyor. 

 

Son kibrit ve son minik bir fişle tutuşuyor ateş.. yerde çıtır çıtır ateşten çıkan minik kıvılcımlar. Arkadaşlarımız harika çekimler yapmışlar, üşümüşler.. Ateşin başında kısa bir doğa fotoğrafçı molası. Kalan kahveleri çayları bölüşme.. 

 

Sonra o ateşi herkes bir parça kar atarak söndürüyor..Otobüse doğru yine kar içinde yola çıkıyoruz. 

 

Hasan hocamı, son kibritle ve son yazar kasa fişi ile tutuşturduğumuz o ateşi hiç bir zaman unutmadım. Bu fotoğrafta o ateş işte.. Doğa fotoğrafçılarının arasındaki sıcak dostluğu hiç bir şeyin bozamaması işte bundandır.

 

Sinan Vargı
Tasarım: Studio Martin