foto9.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Fotoğraf > Fotoğraf HikayeleriBazalt Sütunlar

Bir Fotoğrafın Hikayesi: Tarık Yurtgezer

guvem_tyurtgezer.jpg

2 Mayıs Pazar günü atölye grubumuzla çekim için Işık Dağı’na gitmiştik. Işık Dağı’na gidenler genellikle fazla dikkat etmeden geçerler. Kızılcahamam’ın Güvem Köyü Fındıklı mahallesinden söz ediyorum. Kızılcahamam’dan Çerkeş’e giderken Güvem köyünü geçtikten sonra yol bir boğaza girer. Yolun her iki tarafında da bazalt sütun oluşumları vardır. Bazalt magmatik kökenli bir kaya türüdür. Akışkan lavın yeryüzüne çıktığında aniden soğumasıyla altıgen veya beşgen biçimli sütunlar oluşmuştur.


Güvem’de bu oluşumları fotoğraflamak için durduğumuzda burayı ilk kez gören bazı arkadaşlarım hayranlıklarını gizleyemediler. Hemen herkes fotoğraf makinesine sarıldı. Ben de bir kaç kare çektikten sonra “sütunların görkemini nasıl daha iyi yansıtabilirim” diye  çevrede dolaşarak uygun bir çekim noktası aramaya koyuldum. Sütunlar çerçevede büyük bir yer kaplamalıydı ama fotoğrafa çevreyi de katmalıydım. Biraz bayır yukarı tırmandıktan sonra aradığım noktayı buldum ve üç ayağımı kurup üstüne makinemi yerleştirdim. Geniş açıyla bakarak netliği sağ tarafa bana yakın olan bölgeye yaptım ve diyaframı kıstım. Böylece net alan derinliği önden başlayıp sonsuza kadar devam etti. Ayrıca polarize filtremi takıp ışık yansımalarını kestim ve böylece renk doygunluğu da artmış oldu. Sonuçta  ortaya amacıma uygun olan bu fotoğraf çıktı.

 

Tarık Yurtgezer - t.yurtgezer+hotmail.com
Tasarım: Studio Martin