foto5.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Fotoğraf > Fotoğraf EtkinlikleriÜçüncü Tepe Sergisi Fotografevi’nde

ucuncutepe.jpg

Bir zamanlar İstanbul’da “seçkin” sakinleri ile ünlü, İstanbul’un  yedi tepesinden biri olan “Üçüncü Tepe” Süleymaniye semti; zamanla Türkiye’nin değişik bölgelerinden göç eden, çeşitli etnik ve sosyal katmanlarla degişime uğramıştır.

 

“Üçüncü Tepe” sergisi ve eşlik ettiği kitap; belgesel fotografçı Haluk Çobanoglu’nun önerisi ve editörlüğünde, farklı meslek gruplarından gelen fotografçılar olan Yeşim Tetik, Bülent Özşeker ve Edmon Sefer’in bu değişimi izleyen görsel tanıklıklarını paylaşma isteğinden doğmuştur. Bölgedeki tarihi dokunun her geçen gün yok oluşunu ve zor şartlarda yaşam mücadelesi veren, üçüncü tepe sakinlerini belgelemeye çalışan fotografçılar, üç yıla yaklaşan birikimleri sonucunda oluşan bu projenyi bir sergi ve kitap olarak bizlere sunuyorlar.

 

Fotografçılar,  Amerikalı kadın fotografçı Margaret Bourke–White’in “bir fotografçı için anlamak, kullandığı teknik malzemeler kadar önemlidir” ifadesinden yola çıkarak, bölgede yaşayanları önce anlamaya calışmış, şimdi de anlatmayı deniyorlar.

 

Fotografçılar, “Kentsel Dönüşüm Projesi” nedeniyle şantiye alanına çevrilen “Üçüncü Tepe”nin özellikle Süleymaniye, Vefa, Küçükpazar semtlerindeki değişime objektifleriyle tanıklık ettiler. Çalışma 2006 yılının ikinci yarısından, 2008 Nisan ayı sonuna kadar çekilen fotograflardan oluşuyor.

 

Tamamı renkli 60 adet fotograftan oluşan “Uçüncü Tepe” belgesel projesinin sergisi; 31 Mayıs-15 Haziran  2008 tarihleri arasında Fotografevi’nde sergileniyor. Sergiye eşlik eden kitap ise sergi ile birlikte Fotografevi Yayınları arasında yerini alıyor.

 

 

Sergi Açılışı: 31 Mayıs 2008 Cumartesi saat 18:00

 

FOTOGRAFEVI

İstiklal Caddesi, Tütüncü Çıkmazı, No:4

Galatasaray, Beyoğlu, İstanbul.

Tel: 0212 249 02 02

Web: www.fotografevi.com
Tasarım: Studio Martin