bcycle5.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Bisiklet > YazılarSaf Bir Dağ Yolu ve XC* Antrenman Rotası; Ali Dağı

Emir Yüksel


View Larger Map

Antrenman; amacı olan her sporcunun düzenli olarak takip etmesi gereken spor takvimi olarak özetlenebilir. Başka bir deyişle antrenman, bir sporcunun su kadar ihtiyaç duyduğu bir olgudur. Nasıl gün boyunca su içmeden yaşayamazsak spor yaşamı da antrenmansız olamaz.


Spor yaparken herkesin bir amacı vardır, sağlıklı yaşam, bir sonraki yarışta daha iyi bir derece, kendi sınırlarını keşfedebilmek gibi. İşte bu yüzden sporcu kendine bir takvim hazırlamalı ve disiplinli bir şekilde uygulamalıdır.


Elbette pek çoğumuz çalışıyor olabiliriz ya da diğer işlerimiz nedeni ile her gün antrenman yapacak zamana sahip olamayabiliriz, ama en azından haftanın 3 gününü, gün içinde olmazsa akşamını spor yapmaya ayırmak, spora zaman harcamak bize hayatımızdan kazandıracaktır. Her sporun en güzel antrenmanı o sporu yapmaktır, mesela dağcının antrenmanı dağda zaman harcamak, bisikletçininki de bisiklet üzerinde pedallamaktır.


Türkiye bisiklet sporu yapmak için çok elverişli bölgeler içermektedir. Bisiklet sporu demekle hem dağ bisikleti (mtb, mountain bike), hem de yol (yarış) bisikletinden bahsetmekteyim. Ancak üzücü bir nokta, halen insanımızın bu konuda çok bilinçsiz olmasıdır. Bisiklet büyükler tarafından çocuk sevdası, karne hediyesi, gençler tarafından turist işi, çocuklar içinse mahalle arasında dönüp durmaktan öteye geçemiyor. Hâlbuki Avrupa’da kimi ülkelerde ay içerisinde belirli bir kilometre mesafede ulaşım aracı olarak kullanılan bisiklet için aylık maddi yardım yapılmaktadır. Kirlenen günümüzün temiz ulaşım araçlarının başında gelmektedir aslında bisiklet.


Kayseri sahip olduğu coğrafi yapı itibari ile irili ufaklı pek çok tepeye, yükseltiye sahip bir bölgedir. Özellikle Erciyes dağının volkanik olması nedeni ile püsküren lavlar günümüzde bu tepelerin anaçlığını yapmaktadır. İşte Ali dağı da Erciyes’ten ayrı lav püskürmesi sonucu oluşan 1871 m’lik bir tepedir. Günümüzde Ali dağı, yamaç paraşütü pisti, koşucuların ve sağlıklı yaşam yürüyüşçülerinin ciğer hacimlerini artırdıkları bir parkur,ve sevgililerin yalnız kalabildiği ender yerlerden biridir. Kimi zaman da piknikçilere ev sahipliği yapan bir mekândır. İşte bahsi geçen bu dağın araç yolu, tam anlamıyla saf bir arazi yoludur. Pek çok noktasında iri taşlar, ufak taşlarla birlikte inanılmaz güzel bir dağ bisikleti pisti oluşturmaktadır. Günümüzde Talas belediyesinin çalışmaları ile dağda ağaçlandırma çalışmaları da yapılmaktadır.

 


Ali dağı parkuru asfalt, parke taşlar ve arazi yolu ile karışık bir güzellik sunmaktadır bizlere. Parkur Talas’ın yeni ve eski yapıları arasından başlamakta, yukarılara doğru çıkıldıkça bağların arasından araziye girmekte ve 2,5-3 km Derevenk vadisine paralel gitmektedir. Yol genel olarak bol rampa çıkışı, az da olsa parke ve arazi inişi içermektedir. İniş ise işin aslında zevk kısmını oluşturmakla birlikte bisiklet üzerinde duruş, frenleme ve denge kontrolü hakkında temel teknik bilgilere mutlaka sahip olunmalıdır.


Teknik Bilgiler
Haritada  görülen parkur  toplam  uzunluğu; 14 km**.
Toplam arazi yolu  uzunluğu; 4,8 km**.
Ali Dağı rampa uzunluğu; 7,1*** km.
Manzara; akşamüzeri güneşin batmasına yakın da Erciyes manzarasının tadına doyulmuyor.
Uygunluk; parkurda profesyonel ya da amatör binici olarak pedal çevrilebilir. Ancak uzun ara verilmiş binişlerin ardından dik rampalarda ki kimi yerlerde eğim %10’a varmaktadır, sakatlanmamak için 1 hafta boyunca düz yolda yüksek kadans çalışması yapılıp temel fizik yapısı hazırlandıktan sonra uygun tempo ve gerektiğinde molalar yardımı ile parkur rahatça tamamlanabilir.
Su durumu; dağda kaynak suyu bulunmamaktadır, mutlaka 750 ml yada 1 lt su alınmalıdır.  

*XC cross counrty’nin kısaltmasıdır, Türkçede arazi sürüşü olarak kullanılabilir.
**Haritadan ölçülmüştür, gerçekte farklılık gösterebilir.
***Tabela bilgisidir, farklılık gösterebilir.

Kaynaklar

[1] Haritalar, Google Earth programı ve http://maps.google.com/ adresinden alınmıştır.

 

Emir YÜKSEL

[email protected]

Haritayı İndir

Saf_Bir_Dağ_Yolu_ve_XC_Antrenman_Rotası-_Ali_Dağı.kml

Google Earth KML formatındaki dosyayı indirebilirsiniz.
Tür:kml, Boyut:443,2145 kez indirildi.
Tasarım: Studio Martin