bcycle1.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Bisiklet > YazılarBisikletle Şöyle Bir Afrika’ya Kadar Gitmeye Ne Dersiniz?

Nuran Akkılıç Kansu

IMG_4523.jpg

Düşünün üniversiteyi bitirmişsiniz, master mı yapacaksınız, çalışma hayatına mı atılacaksınız? henüz kararsızsınız. Ders çalışmanın dışında bir şeyler yapmak ve geleceğe yönelik kararlar almak için kendinize bir senelik bir zaman tanıyorsunuz. Üniversite hayatı yoğundur, doludur ve bir yıllık bir ara vermek ise sıkıcı olabilir, öyle değil mi?

 

IMG_3920.jpg
IMG_3922b.jpg
IMG_3932.jpg
IMG_3949.jpg

IMG_3978.jpg
IMG_3988b.jpg
IMG_4029b.jpg
IMG_4031.jpg

IMG_4212.jpg
IMG_4276.jpg
IMG_4282.jpg
IMG_4283.jpg

IMG_4325.jpg
IMG_4487.jpg
IMG_4506.jpg
IMG_4523.jpg

IMG_4543.jpg
IMG_4549.jpg
IMG_5328.jpg
IMG_5463.jpg

IMG_5498.jpg
IMG_8594.jpg
IMG_8602.jpg
IMG_8610.jpg

IMG_8617.jpg
IMG_8620.jpg
ruta-web.jpg

İşte Norveç’li Andreas, Øyvind ve Jørn’un bisikletleriyle ekspedisyon serüvenleri böyle başlıyor. Üç arkadaş bir gün oturup sohbet ederlerken kendilerini uzun zamandır yapmayı istedikleri bisiklet ekspedisyonunun planlarken buluyorlar. Üçü de Afrika’yı görmeyi hep istemişler. Böylece North Cape, Norveç’ten başlayan yolculuk Cape Agulhas, South Africa’ya kadar devam edecek. Önce sponsorlar buluyor hemen arkasından  www.bikecape2cape.com web sitelerini oluşturuyorlar. Hiçbir ekspedisyon amaçsız olmaz ve onlar da yapacakları ekspedisyonda Unicef’in Afrika’da okul projesine yardım toplamayı hedefliyorlar. Hedef  75.000 Dolar toplayarak Afrikalı çocukların okula ve eğitime kavuşmalarını sağlamak için destek olmak. Şu ana kadar 5.000 Doların üzerinde para toplanmış.

 
Andreas, Øyvind ve Jørn Ağustos’ta başlamayı düşündükleri ekspedisyon için kondisyon hazırlıklarına kış ve bahar aylarında kapalı salonlarda antrenman yaparak başlıyorlar. Baharın gelmesiyle birlikte ülke içinde bisiklet turları ile bu çalışmalarına devam ediyorlar.  Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra 25 Ağustos 2009’da 20 ülkeyi ziyaret etmeyi hedefledikleri 20.000 km.lik yolculuklarına North Cape, Norveç’ten yola çıkarak başlıyorlar. İlk gün sadece 12 km yol alabiliyorlar. Geriye kaldı 19. 988 km ki bu da bitecek tabii.

 
Neredeyse 4 aydır yollardalar. Finlandiya, Rusya, Ukrayna, Moldova, Romanya Bulgaristan’dan geçerek Türkiye’ye gelmişler. Önce Kırklareli, İstanbul, arkasından Bolu. Bu mekanları çok sevmişler ama yol almak gerek. Bir sonraki durak Ankara.

Tesadüf bu ya o gün Özgür ile karşılaşıyoruz  Afsad’da. Heyecanla Norveç’den gelen ve Güney Afrika’ya yolculuklarına devam edecek üç bisikletçi’den bahsediyor bana. Sonra gecenin12:00 sinde Øyvind ile birlikte beni arıyorlar. Ankara’da sadece1,5 günleri var. Bu zaman içinde bisikletler bakıma girecek, eksikler için alışveriş yapılacak, Norveç Elçiliğine uğranacak. Bu kadar koşturmacanın içinde bize de zaman ayırdıkları için çok mutlu oluyoruz. Ertesi gün 22 Aralık 2009 da saat 15:00 de, güneşli güzel bir günde Kuğulu Park’da buluşuyoruz. Jørn’un bisiklet bakımı hala devam ettiği için Andreas ve Øyvind buluşmaya gelebilmişler sadece. Parkta sıcak çaylarımızı yudumlarken tatlı tatlı sohbet ediyoruz.

 
Andreas, Øyvind ve Jørn Oslo Üniversitesinde İnternational Development Studies bölümünden yeni mezunlar. 2006 yılında üniversitenin kafeteryasında sohbetleri sırasında bugün gerçekleştirdikleri bisiklet ekspedisyonun hayalini kurmuşlar. Tam üç yıl sonra hayallerini gerçekleştirmek üzere yollardalar. Asıl amaçları dünyadaki sorunlara çözümler aramak.
 

Andreas, Øyvind ve Jørn dünyanın hala çok zengin ve çok fakir olarak keskin bir şekilde ikiye ayrılmış olmasının çok yanlış olduğunu düşünüyorlar. Bu şekilde gezegenin bir felakete doğru gittiğini, ama bunun hala hiçbir şeyi değiştirmediğini söylüyorlar. Bu nedenle bu ekspedisyonla asıl amaçları bazı sorunları göz önüne sererek bunlarla ilgili çözüm yolları bulunmasında ön ayak olmak. Bu sorunlarla ilgili iyi şeyler yaparak diğer insanların da buna dahil olmasını sağlayanların da farkındalar bisikletçi 3 arkadaş. Kısaca bu ekspedisyonla çevre ve kalkınma konularıyla ilgili farkındalık yaratmak için yollardalar.

 
Ankara’dan sonra Aksaray, Adana, Hatay-İskenderun üzerinden Suriye’ye geçecekler. Yolculukları buradan Lübnan, Ürdün, İsrail, Mısır, Eritrea, Etiyopya, Kenya, Mozambik, Zimbabwe, Botswana, Namibia ve Güney Afrika’ya kadar sürecek. 1-1,5 sene süreceğini tahmin ettikleri yolculuklarını başarıyla tamamlayarak sağ salim ülkelerine ve sevdiklerine kavuşmalarını  diliyoruz. Yolları açık şansları bol olsun.

 
Daha fazla bilgi için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Hatta onlara destek verdiğinizi söyleyen not yazabilirsiniz. www.bikecape2cape.com

 

Nuran Kansu  - [email protected]
Tasarım: Studio Martin