bcycle4.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Bisiklet > Bisiklet ParkuruEymir Gölü Çevresinde Bisiklet Turu

Bisiklet Parkuru, 10 Km, Deniz Tokay


View Eymir Gölü'nde Bisiklet Turu in a larger map

Eymir_Gölünde_Bisiklet_Turu.kml

Google Earth KML Dosyası
Tür:kml, Boyut:23.4 KB,2209 kez indirildi.

Eymir Gölü Çevresinde Bisiklet Turu - 10 Km
Yeni başlayanlar için uygun.


Eymir Gölü bisikletçilerin gözde mekanlarından birisidir. Henüz gitmediyseniz, kesin gideceksiniz :) . Ulaşım Ankara - Konya Otoyolu üzerinden sağlanabileceği gibi, Turan Güneş TRT kavşağından sapılarak ODTÜ - Eymir yolu ile de sağlanabilir.

 

Göl çevresindeki 10 Km'lik sürüş için özel aracınızla gölün iki ucunda yer alan park alanlarına kadar gidip turunuza başlayabilirsiniz. Aracınızla göle giriş yapıp göl çevresinden dolaşmak ve  içerdeki tesislerden herhangi birine park etmek isterseniz ODTÜ giriş kartınızın olması gerekiyor. Bisikletlere geçiş serbest :) , bu sebeple en iyisi aracınızı park yerlerinden birine bırakın, atlayın bisikletinize ve turunuza başlayın.

 

Göl çevresi, size çizdiğim rotada rampa içermiyor. Eymir Gölü'nde sürüşün her mevsim ayrı bir güzelliği var. Bu sene (2009) ilkbaharda çiçek kokuları her yeri sarmıştı ve etraftaki tepeler yemyeşildi. Sizin dışınızda bir çok bisikletliye rastlayacağınıza da garanti veririm,  selam vermeyi unutmayın, ayrıca spor yapan bir çok kimseyi de göreceksiniz. Yaz aylarında gitmeyi düşünürseniz özellikle sabah saatlerini tercih etmenizi serin ve tatlı bir sürüş için tavsiye ederim. Göl çevresindeki asfalt yolda sürüş, ağaçların bollaştığı bölümleriyle bolca gölgeli ve göle açık görüş sağlayan çıplak alanlarıyla, sakar mekelerin dans gösterileriyle son derece keyifli, bir çok yerde "çok güzelmiş, burada duralım" diyeceğinizden eminim :)

 

Rotanız üzerinde serin bir şeyler yudumlamak, balık, köfte ile enerji takviyesi yapmak için minderleriyle meşhur büfeler bulabilirsiniz. Ağaç altı göl kenarı bu mekanlarda minder üzeri nefes araları sonraki tur için fazlasıyla teşvik edici. Bu minderler üzerinde "bugün çok tur attım minderde kalıcıyım deyip hafif uykuya geçen arkadaşlara da rastlanmaktadır.

 

Eymir Gölü çevresindeki bu rota hafta sonu ve hafta içi denenebilir. Hafta sonları daha kalabalık olan rotada araç trafiği dolayısıyla sürüşünüz sırasında dar yolda sıkça arkanızı kontrol etmeniz ve kenara çekilmeniz gerekebilir. Hafta içi akşam saatlerinde iş çıkışı soluklanmak için kısa bir kaçamak da yapılabilir,  hatta süreyi biraz uzatıp alaca karanlıkta, akşam serinliğinde bir tur da atabilirsiniz.

 

Zaman zaman gölü gezmeye ya da manzarasını izlemeye gelen ama hiç aracın camını açmayıp içinde oturanlara da rastlanabiliyor, zil çalmayın sizi duymazlar.

 

Eymir Gölü'nde keşke sadece  bisiklet olsa ;)

 

İyi sürüşler ...


Deniz Tokay

İlgili Konular

Bisikletimle Eymir Gölü ve Bademli Patika'da Sürüş

Deniz Tokay - 13 Mart 2010

Cumartesi günü Mayon'la birlikte Eymir'e doğru yola çıktık. Lastiklere biraz hava bastım, odometreyi sıfırladım, suları doldurdum, çantama rüzgardan korunmak için ince bir kıyafet aldım, kask ve eldiveni de kuşanınca yol…
devamı»
Tasarım: Studio Martin