bcycle1.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Bisiklet > YazılarPerşembe Akşamı Bisikletçileri

G. Funda Ulutürk

11_Haziran_2009_persembe.jpg

Tüm Türkiye Perşembe Akşamları Bisiklete BinelimBisikleti anlatma işini zaten biz yapıyoruz iyisi mi siz bizi anlatın. Bizim birçok ismimiz var kendimiz kendimize söylediğimiz, gören insanların bize söylediği bir sürü isim. Maceracı, adrenalin tutkunu, manyak, deli, hasta, çevreci, özgürlük delisi ve daha pek çoğu. Genel tepki “ne işiniz var akşam akşam” oluyor; bazen de “aaa yarış var” diyorlar; görüp alkışlayanlar da var, yolda sıkıştıranlar da. Derdimizi merak edenler ise ya zaten bisiklete aşina insanlar ya da toplumun sosyal gelişimini önemseyen insanlar. Ve onların heyecanımıza ortak olması yetiyor da artıyor bile.


Perşembe akşamı bisiklete binme düşüncesi İzmir’ de zaten mesleği de bisikletle oldukça içli dışlı olan Muhlis Dilmaç’ın hafta sonları yapılan turlarla yetinmeyip bisikleti insanlara sevdirme düşüncesini misyon edinerek 18.10.2007 tarihinde tek başına İzmir Göztepe sahil yolunda turlamasıyla başladı. Hafta sonu birlikte turladığı dostları da hemen ardından ona katıldı. Amaç bisikleti insanlara sevdirmek ve bisiklet dostlarını daha çok kaynaştırmaktı. Başlangıçta sadece üç beş bisiklet sevdalısının başladığı bu tur şimdilerde ellileri buluyor. Bisiklet ışıklarımızla geçtiğimiz her yeri aydınlatıyoruz.


Bisiklet deyince herkes sadece hafta sonu piknikte çocuk eğlencesi yetişkin ise 3-4 km şöyle bir dolanıp gelmek gibi kısa soluklu turlar diye düşünüyor oysa bizler şehir şehir geziyor başka şehirlerden gelenlerle tanışıyor hatta yurt dışı turları yapıp gelenleri görünce hemen durup sohbet ediyoruz. Bisikletin toplumların sosyal gelişiminde çok önemli rolü olduğunu biliyor ve buna benzer organizasyonlara olabildiğince destek veriyoruz. Yüreğimiz sadece kendi bisikletimizin üzerinde değil başka bir şehirde bisiklete binen, başka bir ülkede bisiklete binen herkesin yüreğinde atıyor zaten. Bu düşünceyle Perşembe akşamları sadece İzmir’de değil Türkiye’nin pek çok şehrinde aynı anda aynı coşkuyla bisiklete binmenin bisikleti insanlara anlatmakta daha etkili olacağını fark ettik. Mayıs ayından itibaren de bu sloganla geçen yıl çarşambaları yapmış olduğumuz Ankara şehir içi mini turlarımızı İzmir ekibiyle yandaş yoldaş sesimizi yükselterek Perşembe akşamlarına taşıdık. Aynı gün ve aynı saatte farklı şehirlerde olsak ta aynı coşkuyu paylaşmak bizi daha mutlu ediyor. Her Perşembe birbirlerimizi selamlayarak turlarımıza başlıyoruz. Ve Türkiye’nin başka şehirlerindeki bisiklet sevdalısı dostlarımızı da bu coşkuya ortak olmaya çağırıyoruz.


Bu turlara katılmanız için hiçbir koşul yok. Kendi sürüş güvenliğinizi almanız (Kask, eldiven, trafiğin sizi fark edecek şekilde giyinmeniz, Ön-arka flaşör ve sizi sıkıntıya sokmayacak bir bisiklet) ve en önemlisi bisiklet sevgisi dolu yüreğinizi  yanınızda getirmeniz yeterli.


En büyük sıkıntımız bisiklet yollarımızın olmayışı. Büyük umutlarla ve emeklerle hayata geçirilmesini beklediğimiz bisiklet yollarımıza kavuşana dek de elbette ki yollarda olacağız. İşte diğer bir sıkıntıda bu noktada burada başlıyor. Trafikte önemsenmemek ve araç olarak kabul edilmemek.

Unutmamalı ki 2918 sayılı TCK KARAYOLLARI Trafik kanununda Bisiklet için ;

Madde 3 c (10) bendi : Bisiklet motorsuz bir Taşıttır.
Madde 37 Sürücü için Ehliyet ve Taşıt için Plaka gerekmez.
Madde 46 Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.
Madde 66 Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.
Madde 66 a.) bendi Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülmez.
Madde 66 b.) İşaret verme dışında, çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur.
Madde 66 c.) Yük ve eşya taşınamaz.
Madde 37 Bisikleti karayolunda sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir.
maddeleri geçerlidir.

İşte bir dolu cümle...Ama özetle bizler sadece bisiklete binmek isteyen bir dolu yüreğiz...

Sevgiyle ve pedalla kalın...

 

www.persembeaksamibisikletcileri.com
Perşembe Akşamı Bisikletçileri (ANKARA)
G. Funfa ULUTÜRK
[email protected]

 

Perşembe Akşamı Bisikletçileri'ne ait etkinlik duyurularını

http://www.facebook.com/groups.php?ref=sb#/group.php?gid=95705165780

adresinden takip edebilirsiniz.


 

İlgili Konular

Perşembe Akşamı Bisikletçileri Rotası

Şehir İçi Bisiklet Parkuru, Gece Sürüşü, 10 Km

Saat 20:00'de Güven Park'ta buluşuyoruz. Kalabalık bir bisiklet grubu olduğumuz için disiplinli sürüşe dair hatırlatmalar sonrası Atatürk Bulvarı'nı takip ederek Kuğulu Park'a hareket ediyoruz.  Atatürk Bulvarı Kuğulu Park'a kadar çok…
devamı»
Tasarım: Studio Martin